« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akdoğan Murat Aksu'nun listesinde

Ocak 2010'da düzenlenecek Beşiktaş Jimnastik Kulübü Olağan Genel Kurulu'nda Başkan adayı olan Av. Dr. Murat Aksu, rekor sayıda kongre üyesinin aidat ödemesinden sonra çalışmalarına hız verdi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Murat Aksu'nun Yönetim Kurulu Listesinde Cumhurbaşkanlığı eski baş danışmanı ve RTÜK Kurucu Başkanı Ali Baransel'den sonra yer alan bir diğer isim Dr. Murat Akdoğan.

Murat Aksu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dedi:

"Adaylık konuşmamı yaparken önemle üzerini çizdiğim bazı konular vardı. Bunlardan bir tanesi de Beşiktaş'ın yönetimindeki zihniyet sorunuydu. Beşiktaş'ın dünya standartlarında kurumsallaşmış bir yapıya kavuşması gerekmektedir. Birlikte yola çıktığım arkadaşlarım ve ben buna yürekten inanıyoruz. Günümüzde, modern futbol yönetiminde kurumsallık ön plandadır. Kurumsal olamayan kulüp yapıları dünya ile rekabet edemezler ve verimli olamazlar. Bu nedenle yönetim kurulu üyelerimizin bu kurumsal yapıya katkı sağlayacak, kendi tecrübelerinde büyük başarılara imza atmış, kişiler olmasına büyük önem veriyoruz.

Beşiktaş'ın mevcut borcu 300 milyon TL'sına yaklaşmaktadır. Bu borcun dışında bir başka büyük sorunda bu borcun, kulübün gelir gider dengelerindeki hesapsızlık yüzünden her sene katlanarak büyümesidir.

Bu noktada, Beşiktaş için öncelikli çözüm, borçların yeniden yapılandırılmasıdır. Borcun yeniden yapılandırılması belli bir program dahilinde olur. Başarı ise bu programı taviz vermeden büyük bir disiplinle uygulamaktan gelir. Yönetim Kurulumuzdaki her kişinin kredibilitesi bu borcun yeniden yapılandırılmasında etkin olacaktır.

Sayın Akdoğan'ın bu sürece katkısının büyük olacağından şüphem yoktur.

Baymak'da Mühendis olarak başladığı iş hayatında yaşanan süreçte Baymak'ı borç sarmalından kurtarıp Avrupa'nın üçüncü büyük ısıtma ve soğutma firması olan BAXI group ile ortak olmayı başarmıştır. Kendisinin iş hayatındaki bu başarısının en önemli nedenleri, yönetim anlayışında kurumsallığa verdiği önem ve başarılı yönetim stratejisidir.

Kendisinin Kurumsallaşma ve Yeniden yapılanma süreçlerindeki birikimi, donanımı ve vizyonunun Beşiktaş'ta verimliliği arttıracak projelere dönüşeceğine inanıyorum. Birlikte yola çıkmaktan güven duyduğum bir arkadaşım. Kendisine desteği ve katılımı için çok teşekkür ediyorum."

Bayramdan sonra gündeminin yönetim kurulu üyelerinin açıklanması olduğunu belirten Aksu, kimseyle oy pazarlığı yapılmadığını yönetim kurulu kriterlerinin tamamen Beşiktaş'ın ve geleceğinin ihtiyaçları doğrultusunda saptandığını bundan da taviz vermeyeceğini belirtti.

Dr. Murat Akdoğan ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Beşiktaş milyonlarca taraftarı ile Türkiye' nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri ve en önemli markasıdır.

Verdiğimiz mesajların bu kadar büyük bir sivil toplum örgütünde kabul görmesi için çok büyük sportif başarılar gereklidir. Bu sportif başarılar topluma mal olması ve Türk sporuna katkısı için kulübün kurumsal yapısının ve finansal yapısının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş, kurumsal yapısını tamamlamış bir kulüp çok büyük sportif başarılara imza atabilir.

Beşiktaş için kurulan bu ekipte olmak beni çok heyecenlandırıyor. Öncelikle Sayın Murat Aksu'ya bu girişimi ve güveni için çok teşekkür ediyorum.

Bir Beşiktaş'lı olarak benimde hayalim Beşiktaş'ı dünya standartlarında bir kulüp haline getirmek.

Ancak bunu yapabilmek için artık oyuna yeni kurallar getirmek gerekiyor.

Artık Beşiktaş sadece iyileştirmelerle istenen noktaya gelemez. Geleneksel ancak verimsiz yaklaşımları yıkan yeniden yapılanma stratejileri geliştirilmesi gerekiyor.

Strateji dediğiniz şey, zaten yıkıcıdır, değiştiricidir. Gerisi sadece taktiktir. Kilit sözcük "değişim"dir. Değişimi yakalayabilmek çok önemli. Değişimin kilit bir alt başlığı da "bilgi"dir. Bunun için de Beşiktaş'ın kurumsal yapısını bilgiyi üreten, bilgiyi derleyen, bilgiyi aktaran ve bilgiyi kullanan hale getirmemiz lazım."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz