Ege Haberleri

EGE

  Akdoğan’a uydukent davası

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN İl İdare Kurulu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nden kredi almaya hak kazanan Uydukent'in, belediyeden satın aldığı arsanın ipoteğini yasal dayanağı olmadığı halde vermeyerek görevini ihmal ettiği gerekçesiyle, Kuşadası Belediye Başkanı Akdoğan'ın Aydın Asliye Ceza'da yargılanmasına karar verdi.

  Suç duyurusu

  AYDIN İl İdare Kurulu, S.S Uydukent Yapı Koopertifleri Birliği Başkanı Nurullah Kahraman ile Yönetim Kurulu Üyeleri Şansın Balatlıoğlu, Cemal Özdoğan, Hüseyin Yavaş ve Savaş Demir'in, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan hakkında yaptığı suç duyurusunu değerlendirdi.

  KURUL kararında, ‘‘Uydukent Yapı Kooperatifleri Birliği'nin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan, 15.4.1999 gün ve 1913/1047 sayılı yazısıyla almayı hak ettiği konut kredisi için gerekli olan arsa ipoteği ile ilgili ferağı, Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, herhangi biri yasal gerekçeye dayanmaksızın vermekten imtina etmek suretiyle görevini ihmal ettiği nedeniyle, hakkında Memurin Muhakematı Hakkındaki Kanunun 5'nci ve TCK'nın 230'ncu maddesi gereğince luzum-u muhakemesine, yargılanmasının Aydın Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılmasına’’ denildi.

  Akdoğan'dan mektup

  GÖREVİNİ ihmalden yargılanmasına karar verilen Fuat Akdoğan, 4200 kooperatif üyesine gönderdiği mektupta, Uydukent'in Belediye ile bütünleştiğini, ancak mevcut yönetimin Uydukent'i sürekli olarak Belediyeden uzak tutmaya çalıştığını öne sürdü.

  UYDUKENT'in eski dönem belediyelerin kalıntısı olduğunu, partizanca tutumlar nedeniyle çiftlik gibi yönetildiğini öne süren Akdoğan, ‘‘Toplu konutlar belediyenin desteği olmadan bitmez. Bu iş kangren halini aldı. Gelin, elbirliğiyle mevcut yönetimi değiştirelim’’ çağrısı yaptı.

  UYDUKENT Genel Sekreteri Savaş Demir ise, Akdoğan'ın keyfi uygulamalarla birliğin 7.5 trilyon lirayı bulan konut kredisini engellediğini, İl İdare Kurulu'nun yargı yolunu açarak gerekli cevabı verdiğini kaydetti. Savaş, Akdoğan hakkında tazminat davası da açacaklarını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı