Dünya Haberleri

DÜNYA

  Akdeniz turu yapan gemide domuz gribi şüphesi

  A.A.
  18 Ağustos 2009 - 17:55Son Güncelleme : 18 Ağustos 2009 - 17:55

  Akdeniz turu yapan ve son olarak Türkiye'den Yunanistan'a gelen bir yolcu gemisindeki 23 kişi, domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü taşıdıkları şüphesiyle gözetim altına alındı.

  Yunan basın-yayın organları, Kuşadası'ndan Pire Limanı'na bu sabah ulaşan İngiliz bandıralı “Ocean Village 2” adlı gemideki hastalara testler uygulandıktan sonra 10 kişinin sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındığını, solunum yolu rahatsızlığı yaşayan 13 yolcunun ise kamaralarında karantinada tutulduğunu duyurdu.

  Yolcu gemisinin bu akşam Pire Limanı'ndan ayrılarak Rodos Adası'na hareket edeceği belirtilen haberlerde, "Ocean Village 2"nin 1592 yolcu ve 614 mürettebatı olduğu belirtildi.

  Pire Limanı'na son bir ay içinde Akdeniz turu çerçevesinde yanaşan iki yolcu gemisinde toplam 7 kişi domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınmıştı.

  Bu arada, Yunanistan'da tespit edilen domuz gribi vakalarının 1424'e yükseldiği bildirildi. İlk vakanın 18 Mayısta belirlendiği Yunanistan'da bugüne kadar hastalıktan dolayı can kaybı yaşanmadı.

  Yunanistan'da kamu yönetimindeki kreş ve çocuk yuvalarının normal açılış zamanları olan 1 Eylülde faaliyete geçecekleri, ancak ilk ve orta dereceli okulların planlandığı gibi 11 Eylülde eğitime başlayıp başlamayacağının henüz kesinleşmediği açıklandı.

  Haberlerde, Yunan hükümetinin domuz gribi salgını olasılığını değerlendirmek üzere oluşturduğu sağlık danışma kurulunun, okulların zamanında açılması yönünde görüş bildirdiği kaydedildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı