Ege Haberleri

EGE

  Akdeniz sempozyumu sona erdi

  İZMİR (DHA)
  01.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Akdeniz Tarihi, Kültürü ve Siyaseti Sempozyumu" sona erdi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi tarafından düzenlenen "Uluslararası Akdeniz Tarihi, Kültürü ve Siyaseti Sempozyumu", sona erdi. Akdeniz ülkelerinin tarihi, kültürel ve siyasi birikimlerinin tartışıldığı sempozyum, konusunda uzman tarihçiler, yazarlar, kültür yöneticileri ve diplomatlar ile akademisyenleri buluşturdu. İzmir Sanat'ta düzenlenen sempozyumun ikinci gününde, Akdeniz'deki siyasal ve diplomatik gelişmeler ile geleceğin Akdeniz ve İzmir konuları ele alındı.  Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Güney'in yönettiği ilk oturumda Yunanistan'ın bir önceki ABD Büyükelçisi Alexandros Mallıas, Süleymanşah Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Aktar, Büyükelçi - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı - Yaşar Üniversitesi Akdeniz Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Ertuğrul Apakan, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Galip Yalman konuşmacı olarak katıldı.

  Akdeniz sempozyumu sona erdi

  Emekli Büyükelçi Apakan, konuşmasına İzmir Akdeniz Akademisi'ni kurmakta ortaya koyduğu liderlik ve insiyatif için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ederek başladı. Akademi'nin İzmir'i Akdeniz boyutunda öne çıkaran anlamlı bir girişim olduğunu belirten Apakan, Ukrayna krizinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) misyonunu anlattı. Ukrayna krizi ve AGİT'in deneyimlerinin istikrarın sağlanması, iyi komşuluk ilişkileri, toprak bütünlüğü ve birliğinin korunması gibi konularda Akdeniz'de yaşanabilecek sorunlarda yararlı olacağına inandığını belirten Apakan, "Ukrayna krizinin bize öğrettiği en önemli şey, önceden bir ihbar sistemine ihtiyaç olduğu. Çünkü bu ülkede kriz çok hızlı gelişti. Bu Akdeniz için de geçerli. Ayrıca devletin belli başlı eğitim, sağlık gibi hizmetleri devam ettirmesi önemli. Sivil toplum örgütlerinin, yerel idarelerin krizi göğüslemede önemli görevleri var. Aynı zaman da her uluslararası krizde öne çıkan en önemli unsur hukukun üstünlüğü. Biz sivil toplumun güçlendirilmesi, kadınlar, gençler ve yaşlılar üzerine eğiliyoruz. Akdeniz'in güvenliği ile Avrupa'nın güvenliği birbiriye bağlantılı. Akdeniz'in güvenliği olmadan Avrupa'nın güvenliğini sağlamak mümkün değil" diye konuştu.

  Akdeniz sempozyumu sona erdi

  ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Galip Yalman ise "Değiştikçe Aynı Kalan" başlıklı sunumunda Kıbrıs sorunu ile ilgili yaptığı araştırmayı aktardı. Sempozyumun ikinci oturumda "Geleceğin Akdeniz'i ve İzmir" konusu ele alındı. İzmir Akdeniz Akademisi Kurucu Onursal Başkanı, Bilim ve Yönetim Kuruyu Üyesi İlhan Tekeli, oturum konuşmasında Akdeniz'in 10 bin yıllık tarihini dönemler halinde özetleyerek Akdeniz'in bütünlüğünü güneşe ve denize oturtmanın mümkün olmadığını, yeni Akdenizlilik ruhu üretmek gerektiğini söyledi.

  Akdeniz sempozyumu sona erdi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı