« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Akdeniz Oyunları'na kadar milli takımın başındayım"

Akdeniz Oyunları'nda mücadele edecek Erkek Milli Basketbol Takımı'nın başantrenörü Bogdan Tanjevic, oyunlara kısa bir süre kaldığı için takımın başına geçtiğini, ancak yeni gelecek antrenörün takımı Avrupa Şampiyonası'na götüreceğini söyledi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Soruları yanıtlayan Tanjevic, Akdeniz Oyunları için yeni bir antrenörün yeterli zamanının olmadığını düşündüklerini belirterek, "Benim bu programı yönetmemin esas nedeni hazırlık dönemimizin çok kısa olması. Akdeniz Oyunları için daha önce benimle çalışmış, milli takımın sistemini bilen oyuncuları kadroya çağırdık. Ben de onlara liderlik yapmak için buradayım. Yeni bir antrenörle sıfırdan bir takım kurmak için yeterli zamanımız olmadığını düşünüyorduk. Play off finali bittiği taktirde belki turnuva başlamadan 5-6 gün kala final oynayan takımlardan oyuncularımız gelebilir. Yeni bir sistem yeni bir antrenörle o oyuncuların gelip, 5-6 günde adapte olarak turnuva oynaması mümkün değildi. O yüzden de ben buradayım" diye konuştu.

Kadroya çağrılan ancak play-off'larda mücadele eden oyuncular olduğuna dikkati çeken Karadağlı teknik adam, şöyle devam etti:

"Play-off'lar devam ederken hazırlıklara başlamak çok kolay olmadı. Sezon sonu itibari ve play-off'ların yeni oynanıyor olması nedeniyle çoğu oyuncumuz yorgun ve ufak sakatlıkları var. Akdeniz Oyunları'nı kazanabilecek nitelikte bir takım kurmaya çalıştık, ama Avrupa Şampiyonası'nı da göz önüne aldık. Çünkü Akdeniz Oyunları'nın bitimiyle Avrupa Şampiyonası'nın hazırlıklarının başlaması arasında kısa bir zaman olacak. Burada Genç ve Ümit Milli Takım programını tamamlamış, A Milli Takıma ilerde hizmet edebilecek kalitede oyuncuların, kendilerini gösterebilecekleri bir kamp ve turnuva ortamı sağlanmış oldu."

"Yeni antrenör için yeterince zamanımız var"

Bogdan Tanjevic, Erkek Milli Takımlar Teknik Koordinatörü olduğunu hatırlatarak, "A Milli Takım'ın başantrenörü konusunda hala federasyon içinde bir çalışma sürüyor. Yeterince zamanımız var. Avrupa Şampiyonası hazırlıkları temmuz ayının ortasında başlayacak" şeklinde konuştu. Avrupa Şampiyonası'nı eylül ayında başlayacağını kaydeden Tanjevic, "Bir çok farklı nedenle antrenörün belirlenmesi ertelendi. A Milli Takım'ın muhtemel programı yapıldı. Aday kadro 17-18 Temmuz'da toplanacak. Hangi turnuvalara katılacağımız, kimlerle oynayacağımız belli. Bir sıkıntı yok. Antrenör belli olduğu zaman gelir başlar. Şu anda her şey hazır. Hangi antrenör gelirse gelsin her şey hazırlanmış durumda" ifadelerini kullandı.

"Bu sefer altın madalya zamanı"

Başarılı teknik adam, Türkiye ile şu ana kadar altın madalya kazanamadığını, Akdeniz Oyunları'nda altın madalya için mücadele edeceklerini söyledi. "Sonuçta hükümetimizin olimpiyatlar öncesinde Akdeniz Oyunları için büyük bir yatırımı var" diyen Tanjevic, "Yapılan tesis olsun reklam olsun çok büyük bir efor harcıyorlar. Biz de bu eforun karşılığını başarılı olarak vermek için böyle bir yola çıktık. Akdeniz Oyunları'nı kazanmayı görev olarak kabul ediyoruz. Türkiye ile daha önce hiç altın madalya almadım. Ancak bu sefer zamanı. Akdeniz Oyunları'nda altın madalya için mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Tanjevic, Akdeniz Oyunları'nda en güçlü rakiplerinin Sırbistan olacağını da dile getirerek, "Sırbistan'da A Milli Takım oyuncuları olan bir kadro ve kaliteli, geniş bir oyuncu yelpazesi var. İtalya da iyi bir takımla geliyor. Finalde Sırbistan ile karşılaşabiliriz" şeklinde konuştu.

"Play-off'ta Galatasaray Medical Park avantajlı"

Beko Basketbol Ligi'nde şampiyonluk mücadelesi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Karadağlı antrenör, yarı final serisini 3-0 ile geçen Galatasaray Medical Park'ın avantajlı olduğunu ifade etti. Sarı-kırmızılı ekibin diğer büyük takımlara göre play-off'lara daha iyi durumda başladığını anlatan Tanjevic, şunları kaydetti:

"Sezon içinde çok fazla sorun yaşamalarına rağmen play-off zamanı geldiğinde bütün iç dinamikleri yerine oturmuş, sorunları çözülmüş bir Galatasaray gördük. Çok geniş oyuncu yelpazesi var. Hawkins olayından sonra Markoishvili oraya tam oturdu. Şimdi Pınar Karşıyaka'yı da 3-0 yenmeleri onlar için bir avantaj. Daha fazla dinlenme ve enerji depolayacak 2-3 günleri olacak. Galatasaray final serisinde bu yüzden avantajlı."

"Fenerbahçe Ülker'de seçilen oyuncular yaşlıydı"

Bogdan Tanjevic, play-off'larda çeyrek finalde elenen eski takımı Fenerbahçe Ülker'in biraz yaşlı oyuncularla mücadele ettiği için sıkıntı yaşadığını savundu. "Bir takımın antrenörü olmadan, içerde tam olarak neler olduğunu bilmek çok mümkün değil" diyen Tanjevic, sözlerini şöyle tamamladı:

"Fenerbahçe Ülker'i çalıştırırken Semih, Ömer Aşık, Oğuz, Vidmar ve Preldzic gibi genç oyuncular vardı. Ömer Onan da tecrübeli oyuncuydu ama şu andakinden daha gençti. Seçilen oyuncuların biraz yaşlı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yaşlı oyuncuların daha fazla sakatlanma, enerjilerinin daha çok bitme gibi riskleri her zaman olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı takım halinde çok iyi bir şeklide antrenmanda şarj olup, gerekli yüklemeleri yapamadıklarından, beraber olamadıklarından, sakatlıklardan ve yaş problemlerinden dolayı sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Olympiakos takımına bakalım. Sadece enerjileri ve savunmalarıyla bütün genç oyuncuların katkılarıyla çok ekstrem bir örnek. Sonuçta Avrupa Ligi dörtlü finalini kazanabildi. Bence bu sene Fenerbahçe Ülker'in en büyük problemi oydu."

 

 

 

 

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz