« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği oylamasında Mersin ilk turda elendi

2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği için İtalya'nın Pescara kentinde yapılan ve Türkiye'nin ilk turda elendiği oylamayı, Yunanistan'ın Volos kenti kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

 

Türkiye'nin elendiği ilk tur oylamanın ardından geçilen ikinci tur oylamada, 37 oy alan Yunanistan'ın Volos kenti, 17. Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapmaya hak kazandı. Oyunlara daha önce 4 kez aday olan Hırvatistan ise 34 oy alarak elendi.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, oyunlara Mersin'in ev sahipliği yapması için her kesimin yoğun bir çalışma yaptığını söyledi.

Yaşananların bir yarışmadan ibaret olduğunu ve sonucun delegasyonun takdiri olduğunu ifade eden Başesgioğlu, şöyle konuştu: ''Başka bir uluslararası yarışmada, Türkiye olarak yine var olacağız. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız uluslararası organizasyonlarda olduğu gibi kararlılığımız devam edecek. Gönül isterdi ki, bugün ülkemize iyi haberlerle dönelim, ancak olmadı. Bu bir yarışma, kaybetmek de var, kazanmak da. Bu dünyanın sonu değil. Ülkemiz için en hayırlısının olmasını istiyoruz. İlk günden beri ev sahipliği konusunda emeğini esirgemeyen her kesime sonsuz teşekkür ediyor ve bundan sonra da desteklerini bekliyoruz.''

DEVLET BAKANI TÜZMEN

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de uluslararası yarışmalarda bir çok faktörün etkili olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ilk turda devre dışı bırakılmasına bakıldığında, yaptıkları çalışmaların yansımasının gerçekleşmediğini gördüklerini belirten Tüzmen, şöyle konuştu: ''Mersin bugün olmasa da bir gün mutlaka Akdeniz Oyunları'na ve olimpiyatlara ev sahipliği yapacaktır. Bu mutluluğu Mersin'e yaşatacağız. Bunun için gerekli olan güce, bilgi ve birikime sahibiz. Oyunların kentimizde yapılması şansını kaybettik. Ancak çok fazla moralimizi bozmadan yolumuza devam edeceğiz.''

İkinci turda 16 yıldır Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği için çalışan Hırvatistan'ın elenmesine üzüldüklerini ve durumu haksızlık olarak değerlendirdiklerini anlatan Tüzmen, ''Onlar çok beklemelerine rağmen kaybettiler. Sabırlı olmak lazım. Ama oyunlar için yapılan çalışmalar sayesinde tüm Mersin bir araya geldi. Herkesin bu projede birlikteliği var. Bu kenetlenmenin ilerleyen dönemlerde de devam etmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

Devlet bakanları Başesgioğlu ve Tüzmen, daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani'yi ziyaret ederek, tebrik ettiler.

Yapılan tanıtımların ardından geçilen ilk tur oylamada, Yunanistan'ın Volos kenti 31, Hırvatistan'ın Rijeka kenti 24 oy almış, Mersin ise 13 oy alarak ilk turda elenmişti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler