« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akdeniz Oyunları için “ilk kazma” vuruluyor

2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin'de, organizasyon için ilk inşaat 4 tesisin temelinin atılmasıyla başlayacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, organizasyonla ilgili hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

Bu kapsamda tesislerin inşaat aşamasına geçmek üzere olduklarını, 20 Ocak Cuma günü 4 tesisin temelinin düzenlenen törenle atılacağını vurgulayan Koç, temeli atılacak tesislerin Olimpik Yüzme Havuzu, Cimnastik Salonu, Tenis Kompleksi ve Spor Salonu olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Bu tesisler oldukça modern görünüme sahip olacak ve tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde inşa edilecek. Kendine has bir mimarisi olan Olimpik Yüzme Havuzu bin kişiye aynı anda seyirci olarak bir arada olma imkanı tanıyacak. jimnastik Salonu da bin kişiye hitap edecek şekilde tasarlanacak. Akdeniz'in nadide kentlerinden olan Mersin'de ikisi kapalı, 8'i açık, biri ise merkez olmak üzere 11 tenis kortu yapılırken, 3 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Son olarak ise kentin spora yatkınlığı göz önünde bulundurularak kapasitesi artırılan 6 bin 500 kişilik spor salonunun yapımına başlayacağız.”

Temel atma törenlerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katılacağını ifade eden Koç, Bakan Kılıç'ın açıkladığı stadyum, bin seyirci kapasitesine sahip ikinci bir spor salonu, tamamen amatörlerin hizmetinde olacak ve bunların bireysel sporlarda kendilerini yetiştirmelerini sağlayabilecek 500 kişilik 3. spor salonu ve Nevin Yanıt Atletizm Pistine yapılacak tribünler ile ilgili hazırlıkların da tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

“Var gücümüzle çalışacağız”

2013 Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Taha Aksoy da, Türkiye'nin artık çok büyük organizasyonlara imza attığını ifade ederek, bu sayede Türkiye'nin dünyadaki tanıtımının yapıldığını ve Türk insanının neleri başarabileceğini gösterdiğini söyledi.

Organizasyonların yapıldıkları kentteki insanlara ekonomik ve sosyal açıdan katkı sunduğunu dile getiren Aksoy, 2013 Akdeniz Oyunları'nın başarısında kentin vereceği desteğin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
“Bu organizasyondan bize ne gelir fikri geriye itilmeli, bu organizasyona biz neler verebiliriz fikri öne çıkmalıdır. Burada başarıyı yakalayacağımızdan hiç kimse kuşkuya düşmesin. Çünkü bu kuşku yüreğimizde yer ederse biz başaramayız. Zor bir işe girdiğimizi biliyoruz. Bize ilk yarışmada bu organizasyon verilseydi, rahat ederdik. Ama komşumuzdaki sıkıntılar nedeniyle sıkışmış bir takvimde bu organizasyonu ve tesisleri yetiştirmek zorundayız. Var gücümüzle çalışacağız ve tüm Mersinlilerden yardım ve katkı istiyoruz. Biz, Türkiye'ye ve oyunlara katılan insanlara Mersin'i alkışlatabilirsek, görevimizi yapmış olacağız.”

Bunları da Beğenebilirsiniz