Gündem Haberleri

  'Akdeniz Kalkınma Bankası kurulsun'

  ANKA
  03.07.2007 - 15:12 | Son Güncelleme:

  İspanya, Fransa, Yunanistan, Cezayir, Arnavutluk, Bulgaristan, Mısırı, İtalya ve Tunus gibi 23 üye ülkeden oluşan Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME)’nin 18. Olağan Genel Kurul toplantısı, İstanbul’da başladı. ASCAME Başkanı Jılani Ben M’barek, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, artık Akdeniz Kalkınma Bankası’nın kurulması gerektiğini ve her türlü engellere rağmen Birlik olarak yararlı bir kuruluş haline geldiklerini söyledi.

  Güney ülkelerin yaşadığı sıkıntılara değinen M’barek, bu ülkeler için ekonomik gelişimin önemli maliyeti olacağını, iç sorunların çıkacağını, geri dönüşümü olmayan sorunların yaşanacağını söyledi. M’barek, turizmin bölge ülkeleri için önemli bir kaynak olduğunu belirterek, çevre kirliliği, betonlaşma, atıkların artması, yeraltı kaynaklarında sorunlar yaşanması ve deniz kirliliği gibi sorunların da bu sektörü beklediğini kaydetti. Yaşanan tüm sorunlarla mücadele için müteşebbis ruhunun şart olduğuna dikkat çeken M’barek, tüm ülkelerde artık özel sektörün kararların alınması konusunda önemli bir aktör olarak yerini alması gerektiğini ifade etti. M’barek, yeni gelişen sektörlere destek verilmesi, KOBİ’ler için olumlu ortamın oluşturulması gerektiğini vurgularken, kadın ve genç girişimcilerin de desteklenmesinin önemine işaret etti. M’barek, Akdeniz Kalkınma Bankası’nın artık kurulması gerektiğini kaydederek, bölge ülkelerinin birlikte bu zorluklarla baş etmesi gerektiğini söyledi.

  “BARIŞ İÇİN TİCARET”

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da, Akdeniz havası ülkelerin, daha kalıcı ve yoğun işbirliklerine imza atacaklarını vurgulayarak, tüm bölgesel işbirliği örgütlerinin temel amacının barış, aracının ise ticaret olduğunu kaydetti. Yalçıntaş, ASCAME’nin her bir üyesinin, bir diğeri için, hem üretim imkanları, hem zengin kaynakları, hem teknolojik gelişmeleri ve hem de bir pazar olarak önemli bir ortak olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Akdeniz ülkeleri için gelecek vaat eden bir ticaret partneri olduğuna işaret eden Yalçıntaş, “ASCAME, bölgede ekonomik refahın paylaşımı, ülkeler ve halklar arasında işbirliklerinin artması, sömüren-sömürülen ayrımın kaldırılması, Akdeniz barışı için ticaretin önemli bir enstrüman olarak kullanılması bakımından önemli bir imkana sahiptir” dedi. Murat Yalçıntaş, Akdeniz’in geleceği için ticaret, siyasetin yedeğine alınamayacak denli hayati bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

  TOBB Başkanı Rİfat Hisarcıklıoğlu ise, Akdeniz coğrafyasının, dünyanın kişi başına milli gelirinin en yüksek olduğu bölge olduğunu belirterek, büyük ekonomik potansiyele sahip olan bu bölgenin, coğrafi avantajın da kullanılarak her zaman dünya ekonomisinin “göz bebeği” olarak kalmasının sağlanabileceğini söyledi. Bu avantajın korunması ve katma değere dönüşmesinin ise işbirliğiyle sağlanabileceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, küreselleşmeden zarar görmemek içinde işbirliğinin şart olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

  "Son yıllarda Avrupa kamuoylarını meşgul eden ve bir iç siyaset malzemesi haline gelen yasadışı göçün önlenebilmesi Avrupa ülkeleri ile Kuzey Afrika ülkelerinin yakın işbirliğini gerektirmektedir. En önemlisi, göçe yol açan temel sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Adalet, özgürlük ve göç alanlarındaki işbirliği ancak iktisadi kalkınma alanındaki işbirliği ile desteklenirse başarılı olur. Polisiye önlemlerle insan hareketlerini önlemek mümkün değildir. ASCAME bünyesinde geliştirilen işbirliği ile Akdeniz ülkeleri arasındaki gelir farklılığının azaltılması bu problemin çözümünde de önemli rol oynayacaktır.”

  İTO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda çerçevesinde ASCAME Yönetim Kurulu tarafından Ocak 2007’de ASCAME Başkanlığı için önerilen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın bu yeni görevi onanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı