Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akdeniz’in ortasında susuzluktan öldüler

  Hürriyet Haber
  12.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’dan İtalya’ya giden kaçak göçmenleri taşıyan bir botta 55 kişiden 54’ü Akdeniz’deki Sicilya kanalı bölgesinde susuzluktan öldü.

  Korkunç trajedi, sağ kurtulan tek kaçak göçmenin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) olayı anlatmasıyla ortaya çıktı.
  Eritreli kaçak göçmen pazartesi gecesi Tunuslu balıkçılar tarafından susuzluktan bitkin bir halde patlayan kauçuk botun kalıntılarına tutunur vaziyette bulundu. Libya’dan geçen ay sonu yola çıktıklarını anlatan Eritreli göçmen yetkililere olayı şöyle anlattı: “Kimsenin yanına bir şişe su bile almasına izin verilmemişti. Tam kıyıya yaklaşırken rüzgar bizi geri itti. Kauçuk botun havası inmeye başladı. Kafiledekiler susuzluktan öldü. Deniz suyu içmeleri ölümlerini hızlandırdı”.

  Kaçaklara yardım çağrısı

  UNHCR Sözcüsü Laura Boldrini, “Akdeniz gibi balıkçı tekneleri, yük gemileri, donanma gemileri ile dolu bir denizde bu insanlar böyle kaderlerine terk edilir” dedi. BM Komiseri T. Alexander Aleinikoff da Akdeniz’de seyreden gemilerin kaptanlarına seslenerek, zor durumdaki göçmenlere yardım yapılması çağrısında bulundu. Yılbaşından bu yana, Libya’dan İtalya’ya 1300 göçmenin ulaştığı, 170 göçmenin de hayatını kaybettiği ifade edildi.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı