MERSİN HABERLERİ

Akdeniz İlçesi cazibe merkezi olacak

DHA
20.12.2017 - 11:58Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - KALKINMA Bakanlığı himayesinde ve Mersin Valiliği koordinesinde yürütülen ‘Akdeniz İlçesi Sosyal Dönüşüm Programı Eylem Planı Çalıştayı’nda, kentin öncelikli ve acil sorunları masaya yatırıldı, çözüm önerileri tartışıldı.
Akdeniz’i bir cazibe merkezi haline dönüştürmeyi ve ilçenin özellikle ekonomik ve sosyal sorunlarını büyük ölçüde iyileştirip toplumsal refahı artırmayı hedefleyen, Çukurova Kalkınma Ajansı  (ÇKA) projesi olan çalıştay, Divan Oteli’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya, Vali Ali İhsan Su ile Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ile ÇKA Mersin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mesut Özcan’ın yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşu yetkilileri, kamu kurumu niteliği taşıyan meslek odaları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Toplantıda bir konuşan Vali Su, vatandaşların refah düzeyinin arttırılıp, yaşam koşullarının geliştirilmesi noktasında karar alıcı mercideki kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Bu doğrultuda ekonomik ve sosyal yatırımları gerçekleştirme, vatandaşların kamu hizmetlerinden eksiksiz yararlanmalarını temin etme ve özellikle de dezavantajlarını avantaja dönüştürecek imkanları sunmanın büyük önem arz ettiğine ifade eden Vali Su, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile hareket eden devletimiz ve hükümetimiz, vatandaşlarımızın daha sağlıklı, güvenli, kaliteli ve modern bir yaşam sürmelerine olanak sağlayacak düzenleme ve uygulamaları bir bir hayata geçirmektedir" dedi.
Kentin gelişmesi için önem taşıyan çalışmaların sürdürülebilirliğinin, ancak paydaşların konuyu sahiplenmesiyle mümkün olacağını da sözlerine ekleyen Vali Su, çalıştaya ve Mersin’in kalkınmasına öncülük etmesinden dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür etti.
ÇKA Genel Sekreteri Altunsu’nun, ajansın çalışmaları ile Çalıştayın amacı ve hedefini özetlediği konuşmasının ardından, Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü Özcan da 'Akdeniz İlçesi Sosyal Dönüşüm Programı Eylem Planı' ile ilgili teknik bir sunum yaptı. Özcan, ÇKA’nın, insanı temel alan, toplumsal refahı artırmayı hedefleyen sosyal kalkınma anlayışını, en az iktisadi kalkınma kadar önceleyen bir yaklaşım içerisinde olduğunu kaydeden Özcan, "Bu çalışmada temel amaç; Akdeniz ilçesini coğrafi odağa alarak, eğitimden sağlığa, spordan kültüre, milli ve manevi değerlerden sosyal yardımlara, kentleşmeden sosyal altyapıya kadar birçok konuda kamu hizmetlerinin bu bölgedeki dezavantajlı gruplara belli bir program dahilinde yoğunlaşmasının sağlanmasıdır" diye konuştu.
Teknik sunumun ardından çalıştay, 'Maddi Durum ve İstihdam; Sağlık, Eğitim; İmar, Konut ve Fiziki Çevre ve Sosyal Hayat, İlişkiler ve Katılımcılık' konu başlıklarının tartışıldığı bölümle devam etti. Akdeniz'de yürütülmesi planlanan bu çalışmalara ilişkin görüş ve önerilerin değerlendirilmesinin ardından çalıştay sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Akdeniz İlçesi cazibe merkezi olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2018, Pazar
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:52
Sayfa Başı