İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

"Akdeniz gelecekte en kirli denizlerden biri olabilir"

DHA
05.08.2018 - 15:44Son Güncelleme :
DHA

LEFKOŞA, (DHA) - AKDENİZ Bölgesi'ne yönelik deniz kirliliği ile ilgili yürütülen çalışmalarda önemli bulgular elde edildi. Buna göre, Akdeniz atıklar nedeniyle gelecekte en kirli denizlerden biri olabilir. 

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Özden Fuller, `Kuzey Kıbrıs Kıyıları Boyunca Denizsel Atıkların Mekansal-Dönemsel Olarak Tesbiti ve Gözlemlenmesi` çerçevesinde ilk somut ve önemli verilere ulaşıldığını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından finanse edilen ve Exeter Üniversitesi Cornwall Kampüsü ile işbirliği çerçevesinde yürütülen proje kapsamında, Doğu Akdeniz’in antropojenik atıklarla ilişkili olarak dünyanın en kirli denizlerinden biri olduğuna dair kanıtlar olduğu tespit edildi.

Projeyle, denizsel atık kompozisyonunu belirlemek, mekânsal-zamansal eğilimleri tanımlamak, Akdeniz Bölgesi'nde gelecekteki deniz kirliliği araştırmaları için tavsiyeler üretmek amaçlanıyor.

ARAŞTIRMA EXETER ÜNİVERSİTESİ İLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLÜYOR

Beş akademisyen ile birlikte tamamlanması planlanan söz konusu projeyi Yakın Doğu Üniversitesi’nden üç, Birleşik Krallık Exeter Üniversitesi’nden de iki akademisyen yürütüyor. Exeter Üniversitesi’nde Koruma Bilimi Profesörü olan Prof. Dr.  Brendan Godley projenin coğrafi açıdan geniş ve spatiotemporal değişkenliği kapsayacak ve sonraki analiz için istatistiksel güç sunacak kadar uzun süreli olduğunu belirtti. 

 “DOĞU AKDENİZ BÖLGESEL ATIKLAR NEDENİYLE EN KİRLİ DENİZLERDEN BİRİ OLABİLİR”     

Proje yürütücüsü Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Özden Fuller, Doğu Akdeniz’in antropojenik atıklarla ilişkili olarak dünyanın en kirli denizlerinden biri olduğuna dair kanıtların var olduğunu söyledi.  Doç. Dr. Fuller, “Bu bölgede yeterince çalışılmadı ve bizim yürüttüğümüz araştırmalar Akdeniz Bölgesi genelinde deniz bilimi hakkında bilgi sahibi olma potansiyeline sahiptir. Projemiz, diğer komşu ülkelerdeki kötü atık yönetiminin de bir sonucu olarak Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan aşağı akış etkilerini vurguluyor. Proje araştırmaları sırasında diğer komşu ülkelerden Kuzey Kıbrıs sahillerine ulaşabilen tıbbi atıklara da rastladık” dedi.

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Akdeniz gelecekte en kirli denizlerden biri olabilir" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

06 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:16
 • Guneş
  05:58
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  17:08
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:57
Sayfa Başı