Gündem Haberleri

  Akdeniz diyeti ile kanseri engelleyin

  Gizem ÇAĞLAR İSTANBUL
  13.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastanesi işbirliği ile Türkiye’ye gelen New York’daki Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin Başkan Yardımcısı Medikal Onkolog Prof Dr. Thomas Fahey, kişilerin yaşamlarında yapacakları küçük değişikliklerle kanser riskini azaltabileceğini söyledi.

  Sağlıklı yaşamak ve kanser riskini azaltmak için öncelikle sigarayı azaltmak, mümkünse bırakmak gerektiğini belirten Prof. Fahey, "Doymuş yağlı besinlerden kaçın. Bol sebze ve balık tüketin. Her şeyi dozunda yapın" önerisinde bulundu.

  Hürriyet Medya Towers Çetin Emeç Salonu’nda kanserli hasta ve yakınlarına bilgi veren Prof. Dr. Thomas Fahey, toplantıda kanserin ortaya çıkmasında çevresel olduğu kadar genetik faktörlerinde önemli olduğunu vurguladı. Erken tanı ve tedavi ile ileriki yıllarda kanseri iyileştirme oranın artacağını belirten Fahey, şunları söyledi:

  "Kanserin ortaya çıkış sebebindeki en önemli faktör sigara. Akciğer kanseri bulgularının yüzde 90’ı sigara ile bağlantılı. Sadece yüzde 10’u sigaradan bağımsız. Bunun yanı sıra ailenizde kanser olan varsa bu risk iki katına çıkıyor. Çeşitli beslenme türlerinden de faydalanmak gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de Akdeniz diyeti. Taze sebze, meyve, balık tüketimi oldukça faydalı. Akdeniz beslenme tipiye beslenenlerde kanserin daha az olduğunu görüyoruz."

  Her yıl check-up yaptırın Özellikle 40 yaş üstü kadınların her yıl ortalama bir kez chek-up yaptırması gerektiğinine dikkat çeken, Prof Dr. Thomas Fahey, "Bugün gelinen noktada artık sık yaptırılan mamografilerle meme kaserini önlemede büyük gelişmeler oldu. Artık bir çok kanser vakasında memenin tümünü değil bir kısmını alıyoruz" dedi.

  Terry Fox koşusu

  Yakalandığı kemik kanseri hastalığı nedeniyle bir bacağı kesildikten sonra kanser araştırmalarına destek vermek amacıyla koşan ve 22 yaşında hayatını kaybeden Terry Fox adına düzenlenen "Umut Koşusu" dün Ankara’da ODTÜ’de yapıldı. Kanada Büyükelçiliği ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen koşu, 15 yıldır düzenleniyor. Son 10 yıldır da ODTÜ’de yapılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı