Dünya Haberleri

  Akdeniz’de Gazze alarmı

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük merakla yardım gemilerini bekleyen, Gazze sakinleri, etrafı Filistin ve Türk bayraklarıyla donattı. İsrail’de gelişmeleri takip etmek için bir kriz masası oluşturuldu. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in filoyu “ne pahasına olursa olsun” durdurmak için hazırlıklı olduğunu söyledi ve “Konvoy, bir şiddet propagandası” dedi.

  İSRAİL REFAH'TAKİ TÜNELLERİ BOMBALADI

  HAMAS kontrolündeki Gazze’ye insani yardım taşıyan konvoy konusunda taraflar geri adım atmadı. Bölgedeki gergin bekleyiş sürdüğü sırada BM ve Avrupa Parlamentosu (AP) da tartışmaya katıldı. BM, taraflara itidal tavsiye ederken, AP, İsrail’den gemileri engellememesini istedi.

  “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında yardım taşıyan gemileri engellemeye kesin kararlı olan İsrail yönetimi, diplomasi atağı başlattı. Gemilerin yola çıktığı, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, İsveç ve İrlanda büyükelçileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek, “Bu bir provokasyon. İsrail’in kendini savunma hakkı var” mesajı verildi. Savunma Bakanı Ehud Barak da ilgili ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla görüşürken, İsrail hükümetince medyaya iletilen bir notta, Türk İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve başkanı Bülent Yıldırım hakkında “Radikal İslamcı eğilimli” ifadesi kullanıldı.

  Donanma beklemede

  İsrail donanması, yardım filosunun Gazze kıyılarını ulaşmasını engellemek üzere hazır bekliyor. Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre, İsrail, kıyılarına 65 kilometre kala, gemileri geri dönmeleri konusunda uyaracak. Eğer dönmezlerse, bunları Aşdod limanına alacak. Gemilerde bulunan kişiler, önceden kurulmuş olan çadırlara alınıp, kimlik kontrolü ve sağlık muayenesi yapılacak. Ardından Ben Gurion Havalimanı’na götürülerek sınır dışı edilecekler. Eğer bu muameleyi reddederlerse, tutuklanacak ve hapse atılacaklar.
  /images/100/0x0/55ea4e33f018fbb8f877336e
  Hamas da hazır

  Gazze’de kontrolu elinde tutan Hamas yönetimi, bölgeye yardım malzemesi taşıyan gemileri karşılamak için hazırlıklarını tamamladı. Hamas, hazırlık çalışmalarına Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın grubu El Fetih’i çağırmadı.

  Kıbrıs Rum Kesimi, önceki gece Gazze’ye yardım filosuna katılan gemilerin kendi karasuları içinde toplanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. İsrail, Rumların kararını “aklın sesi” diye nitelendirdi. Kıbrıs Rum Kesimi’nden gemilere binecek olan çeşitli ülkelerden 25 milletvekili KKTC’nin Magosa Limanı’na yöneldi.

  Gemi sayısı 7’ye düştü

  Yunanistan’dan Gazze’ye doğru yola çıkan, ancak arızalanan Challenger 2 adlı teknenin 15 yolcusu Mavi Marmara gemisine alındı. Yine Yunanistan’dan yola çıkan Challenger 1 adlı teknenin de arızalı olduğu belirlendi. Böylece, Gazze’ye ulaşması beklenen gemilerin sayısı 7’ye düştü.

  Ankara’da ‘Kadife Müdahale’ beklentisi

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika ziyaretine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gelişmelerle ilgili sürekli başkentten bilgi alırken, Türkiye hem diplomatik, hem de siyasi yollardan temasını sürdürüyor. Dışişleri yetkilileri “Bir şey yapacaklarsa ‘Kadife eldiven’ yöntemi uygulayabilirler. Özel kuvvetler gemilere çıkar, malzemelere el koyarlar. Eylemcileri uçaklarla geri gönderirler. Yardım malzemelerini de kontrolden geçirip, Gazze’ye kendileri götürür” dediler.

  Eylemciler yolda

  İsrail ablukasındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi önceki akşam Antalya’dan yola çıkıp Kıbrıs açıklarında Avrupa ülkelerinden gelen diğer gemilerle buluştu.

  İsrail bekliyor

  Kıbrıs Rum Yönetimi, karasularını konvoya kapattığı için sefer rötara uğradı. İsrail donanması, karaya 65 km kala gemilere ‘geri dönün’ uyarısı yapacak. Aksi halde uluslararası eylemciler İsrail’in Aşdod Limanı’na çekilecek.

  Gemiler ne taşıyor

  Gemilerde, Türk ve yabancı uyruklu yaklaşık 50 gazeteci ve yabancı uyruklu 25 milletvekilinin de aralarında yer aldığı 750 kişi bulunuyor.

  Mavi Marmara yolcu gemisinde, 34’ü yabancı uyruklu 50 gazetecinin yanı sıra Kuveyt, Cezayir, Ürdün, Yemen, Bahreyn, Fas, Mısır ve İsrail’den 25 milletvekili bulunuyor. Mavi Marmara 560 yolcu taşıyor.

  Türkiye’den yola çıkan Gazze gemisinde, 2104 ton çimento, 600 ton inşaat demiri ve 50 ton fayans, Defne Y gemisinde ise 150 ton demir, 98 jeneratör, 90 prefabrik konut, 16 çocuk oyun parkı, tıbbi malzemeler, ilaç, kırtasiye malzemeleri, gıda, tekstil ürünleri ve çeşitli inşaat malzemeleri bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı