MERSİN HABERLERİ

Akdeniz’de Çöpler Yer Altına İniyor

IHA
25.02.2015 - 12:55Son Güncelleme :

AKDENİZ BELEDİYESİ TARAFINDAN BAZI MAHALLERDE PİLOT UYGULAMA OLARAK BAŞLATILAN PROJE KAPSAMINDA, ÇÖPLER ARTIK YERİN ALTINDA DEPOLANIYOR.

IHA

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, çöp konteynırlarını yer altına indiriyor. Pilot mahallelerde uygulanmaya başlayan proje ile çöpler yerin altında depolanmaya başlandı.
’Temiz çevre, sağlıklı Akdeniz’ sloganıyla ilçe genelinde birçok inovatif projeye imza atan Akdeniz Belediyesi, atık yönetimi konusunda da yeni bir uygulama başlattı. Şevket Sümer, Hal ve Güneş mahallelerinde başlayan pilot uygulamada, mevcut çöp konteynırlarının yerine atık toplama istasyonlarını yer altına alan bir sistem kuruldu. Toplam bin 100 litre kapasiteli 6 konteynır ile başlatılan yeraltı atık toplama sistemi ile sağlıklı bir yaşam alanı ve temiz çevre hedefleniyor. Sistem, modern bir şekilde yer altına alınan konteynırlar ile kötü çöp görüntüsünün ortadan kalkmasına ve çöpün burada depolanmasına olanak sağlıyor. Yer altındaki konteynırın hareketi, çöp toplama aracı üzerine yerleştirilen hidrolik sisteme bağlanmasıyla sağlanıyor. Sistemdeki pistonun yağ basıncıyla oluşan itme kuvveti ile birlikte makaslar yukarıya doğru hareket ediyor, konteynır platformu zemin seviyesine çıkıyor. Yer altındaki sistemin olası sızmalarına karşı sızdırmaya dayanıklı 135 milimetre kalınlığında beton bariyer bulunuyor.
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk, pilot uygulaması başlatılan yer altı atık toplama sisteminin, halk sağlığı ve çevre konusunda son derece önemli bir adım olduğunu dile getirdiler. Projenin, doğaya ve insana saygının, modern şehircilik anlayışının da gereği olduğunu vurgulayan Eş Başkanlar, “Sağlıklı bir yaşam ve temiz bir çevre, kentleşme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Bu konudaki duyarlılığımızı da her platformda dile getiriyoruz. Temizlik hizmetleri ve atık yönetimine ilişkin modernizasyon çalışmalarımız artarak sürecek. Sistemin verimli olması durumunda, ilçemizin tüm mahallelerine yer altı atık toplama istasyonları kuracağız. Böylece atıkların yarattığı kirlilik, koku ve bulaşıcı hastalık riskini asgari düzeye çekeceğiz. Evsel atıklardan kaynaklı sinek ve haşere üremesini de önlemiş olacağız. Aynı zamanda görsel kirliliği engelleyerek yaşam alanlarımızın daha güzel ve temiz hale gelmesini sağlayacağız” dediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Akdeniz’de Çöpler Yer Altına İniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akdeniz’de Çöpler Yer Altına İniyor haberi güncellenecektir.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:31
 • Guneş
  05:16
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı