Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akdeniz’de Çevre

  Hürriyet Haber
  16 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mayıs 2000 - 00:01

  Yangının bedeli ağır

  Bir ay önce Patara'da birbiri ardına çıkan yangınlar hem kültürel değerleri, hem de binlerce kuş ve böcek türünü yoketti.

  GELEMİŞ, dünyanın en güzel kumsalında tarihle iç içe girmiş geçimini turizmden sağlayan tipik bir Akdeniz köyü. Patara ise Anadolu uygarlıklarının en görkemlisi, Likyalılar'ın başkenti. Gelemişliler'in ekonomisi Patara'ya, Patara'nın korunması da Gelemişliler'e bağlı.

  20 KEZ KUNDAKLANDI

  Yaklaşık bir ay öncesine kadar birbiri ardına çıkan yangınlarla hem kültürel değerlerin hem de doğal dokunun yokedildiği Patara'da binlerce kuş ve böcek türü de yandı. Son bir yıl içinde 20 kez kundaklanan antik kentin failleri bir türlü yakalanamadı.

  ÇEVRE KATİLLERİ

  Ancak, tarih ve çevre katillerinin çıkardığı yangınlar, Gelemişlilerle Akdeniz Üniversitesi kazı ekibi arasında yeni bir dayanışmanın başlangıcı oldu. Geçtiğimiz günlerde Gelemişlilerle Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler Patara'da buluştu.

  KÖMÜRLEŞMİŞ YAZITLAR

  Papatyaların boy attığı tepeden, yangın nedeniyle karalara bürünen alanlar ve kömürleşmiş yazıtları seyredenler hüzünlendi. Gelemişliler, yakılan alanların temizlenmesinde gönüllü olarak çalışmaya hazır olduklarını bildirdiler. World Monuments Fund tarafından ‘‘Dünyada öncelikli ilk 100 anıt/site’’ listesinde yer alan ve öncelikli korunması gereken Patara'da geç gelen dostluk, yok olmak üzere olan bir kültür mirasının korunabilmesi için büyük önem taşıyordu.

  Türkiye'nin en geniş ve el değmemiş kumsalının da bulunduğu antik Patara'da birbirini ardına çıkan 20 yangın birçok kültürel değeri kületti. Gelemişliler ile Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrenciler bir dayanışma örneği göstererek Patara'da buluştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı