MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Akdeniz Belediyesi’ne 8 milyon liralık proje

DHA
21.12.2017 - 15:59Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, Akdeniz Belediyesi ile Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) arasında, 'Akdeniz İlçesinde Çocuk ve Gençlerin Topluma Entegrasyonu için Mekânsal Düzenlemelerin Yapılması Projesi' protokolü imzalandı.
Belediye Başkanı Muhittin Pamuk ile ÇKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu tarafından imza altına alınan 8 milyon TL bütçeli projenin amaç ve hedefleri arasında, gençlerin istihdam edilebilirliklerinin kolaylaştırılması, zihinsel engelli bireylerin sosyal hayata entegrasyonu ve çocukların sosyal çevre ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi bulunuyor. Yaklaşık 18 ay sürmesi planlanan proje kapsamında ayrıca, Akdeniz ilçe sınırları içinde yer alan 5 mahalle evinde gereken ekipmanlar temin edilip vatandaşlara, kuaförlük, cilt bakımı, grafik tasarım ve iyi tarım uygulamaları alanlarında mesleki eğitimler verilecek. Protokol kapsamında, Akdeniz ilçesinde yer alan 25 parkın yenilenmesi ve bu parkların oyun ekipmanları ve spor alanlarıyla donatılıp peyzajlarının yapılması da sağlanacak. Yine Türk kültürünü yansıtan, masal kahramanlarını içinde barındıran, çay bahçeleri ve spor kompleksi içeren bir adet tematik park da oluşturulacak.
Protokol imza töreninde konuşan Başkan Pamuk, "Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, belediyemiz ve ÇKA ile birlikte 8 milyon lira bedelli ilk projemizin imzasını attık. Bu proje ile ilçemize çok önemli katkılar sağlanıyor. Hem sosyal, kültürel ve meslek edindirme kurslarımız gerçekleşecek, hem ilçemizdeki birçok parklarımız ve sosyal donatı alanlarımızın standartları yükseltilecek. O nedenle son derece mutluyuz. Bu projenin gerçekleştirilmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a, Valimize ve ÇKA Genel Sekreterimize çok teşekkür ediyorum. Tabi projenin sadece imzalanması değil, alanda uygulanması da çok önemli. Hep birlikte ve yüzümüzün akıyla bunu neticelendirmek en büyük idealimiz ve en kısa sürede de başlayacağız" dedi.
ÇKA Genel Sekreteri Altunsu da, devleti ulusal planda, ekonomik kalkınma kadar sosyal kalkınmayı da önemsediğini ifade ederek, "Gurur duyduğumuz bir projeye imza attığımıza inanıyorum. Bu çerçevede belediyemiz, kent merkezlerindeki ekonomiyi canlandırmak ve kentlerimizi de daha yaşanabilir mekânlar haline çevirmek gibi öncelikleri de olan cazibe merkezleri programına başvuru yaptı. Proje ile sosyal, kültürel, mesleki, spor kurslarının açılabileceği mekânlar oluşturulacak. Mesleki kurslara katılanlar da bu eğitimlerin sonucunda istihdam edilebilecek. Dolayısıyla kent ekonomisine de katkı sunacaklar. Projeyi imzalamaktan dolayı çok memnunuz. Kalkınma Bakanımıza, Valimize, projeyi kısa sürede hazırlayan kaymakamımıza ve ekibine çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Programla sürekli göç veren bölgelerde ve metropolleşme eğilimi taşıyan kentsel merkez niteliğindeki şehirlerde; kentsel ekonomilerin geliştirilmesi, sanayi ve kentsel altyapının güçlendirilmesi, beşeri ve sosyal sermayenin geliştirilmesi ve yurt içi ve çevre piyasalarla ticaretin ve ilişkilerin büyümesi hedefleniyor. Daha önce 8 ilde pilot uygulaması yapılan programı kapsamına, yeni dönemde Mersin’in yanı sıra, Adana ve Şanlıurfa da dâhil edildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Akdeniz Belediyesi’ne 8 milyon liralık proje haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  05:05
 • Guneş
  06:24
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı