MERSİN HABERLERİ

Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi Kuruldu

IHA
09.10.2015 - 12:12Son Güncelleme :

MERSİN'İN MERKEZ İLÇE AKDENİZ BELEDİYESİ'NDE, KADIN MECLİSİ KURULDU.

IHA

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, kadınlara yönelik çalışmaları güçlendirmek ve daha programlı çalışabilmek amacıyla ’Kadın Meclisi’ni kurdu.
Akdeniz Belediyesi’nde, kadın yönetici ve çalışanlarından oluşan Kadın Meclisi’nin kuruluş toplantısı yapıldı. Yakın zamanda Kadın Politikaları Müdürlüğü’nü de kuran Akdeniz Belediyesi, müdürlüğün çalışmalarının yanı sıra Kadın Meclisi ile de hayatı kadınlar lehine değiştirmeyi hedefliyor.
Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Kadın Meclisi kuruluş toplantısına, belediye personelinin yanı sıra Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Meclis Üyeleri Canan Yüce ve Ayşe Aydoğan da katıldı.
Toplantıda, Kadın Meclisi’nin kuruluş amacı ve hedefleri hakkında katılımcılara bilgi veren Kadın Politikaları Müdürü Aynur Şahin, kadınların yüz yıllardır toplumsal yaşamın her alanında eşit olmayan bir konumda, temel insan haklarından ve özgürlüklerden yoksun bir şekilde yaşadıklarını ifade etti. Tarihsel süreç içerisinde verilen kadın hakları ve özgürlükler mücadelesi sayesinde kimi başarılar elde edilmiş olsa da bunların yeterli olmadığına işaret eden Şahin, “Biz de belediye olarak, kadın mücadele tarihinin mirasından devraldıklarımıza yeni kazanımlar eklemek amacıyla kadının eşitlik, özgürlük, barış ve adalet mücadelesini büyütmeyi kendimize ödev saymaktayız. Madem toplumun yarısını biz kadınlar oluşturuyoruz, yaşamın her anı ve her alanı içinde eş düzeyde yer almak, söz söylemek, irade olmak ve hayatı kadınlar lehine değiştirmek istiyoruz” diye konuştu.
Belediyenin kadınlara yönelik yapacağı çalışmaları güçlendirmek ve planlı, programlı yürümesini sağlayabilmek için Kadın Politikaları Müdürlüğü kurulduğunu da hatırlatan Şahin, “Müdürlüğümüz bünyesinde ayrıca Ekonomi, Şiddet ve Eğitim şeflikleri oluşturularak, kadın çalışmalarımızı yürüteceğiz. Belediyemiz, 2016 yılı için müdürlüğümüze 1 milyon 970 bin TL bütçe ayırdı. Aynı zamanda belediyemiz işe alımlarda kadın ve erkek sayılarının eşitlenmesi için önceliği kadınlara verecek. Kadın Emeği Pazarları ve kreş çalışması da kısa sürede hayata geçirilecektir” dedi.
Akdeniz Belediyesi’nin 229 kadın personeli meclisin doğal üyesi olurken, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, kadın eş başkan yardımcıları ve kadın belediye meclis üyelerinden birer temsilci, Belediye Kadın Politikaları Müdürü ve 15 kadın çalışandan oluşan toplam 19 kişilik bir koordinasyon kurulu seçilecek. Öte yandan, 30 günde bir gerçekleştirilecek toplantılarla kadınların iş ve sosyal yaşamda daha aktif rol üstlenmeleri hedeflenecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi Kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 12 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akdeniz Belediyesi Kadın Meclisi Kuruldu haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı