« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akdemir'in ilginç hakemlik öyküsü

Son derece ilginç bir olayın ardından sporu bırakarak hakemliğe geçen Asuman Akdemir, “uluslararası hakem” unvanına terfi etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tekvando Federasyonu'nda memur olarak çalışan Asuman Akdemir, “kendisini diskalifiye ederek” başladığı hakemlik kariyeriyle ilgili sıradışı anısını şöyle anlattı;
“Kayseri'de, 2004 yılında düzenlenen Türkiye Üniversitelerarası Tekvando Şampiyonası'nda 47 kiloda mücadele edecektim. Bu amaçla Kayseri'ye gittim. Fakat henüz müsabakalar başlamadan, hiç beklenmeyen bir olay gerçekleşti. Şampiyonada görevli hakemlerden biri son anda rahatsızlanınca, bana müsabakalara katılmamam ve hakemlik yapmam önerildi. Öncesinde kurslara katılarak hakemlik belgesini aldığım, yetkililer tarafından biliniyordu. O güne kadar hiç resmi müsabaka yönetmemiştim. Önce biraz şaşırdım ve tereddüt ettim. Fakat doğruyu söylemek gerekirse, zaten sporcu olarak şampiyonada çok fazla iddialı değildim. Durum böyle olunca, hakemliğe başlama düşüncesi bana mantıklı geldi. Öneriyi kabul ettim ve tekvando elbisemi (dobog) çıkararak, hakem kıyafetini giydim.
Fakat yine çok ilginç şekilde, hakem olarak görevlendirildiğim şampiyonanın ilk müsabakasında, sporcu olarak Serap Aydeniz ile birlikte benim adım anons edildi. Serap Aydeniz tatamiye (müsabaka alanı) geldi. Ben de hakem olarak tatamiye çıktım ve Asuman Akdemir'in, yani kendimin müsabaka alanına gelmesi için, 1 dakika süreyle bekledim. Elbette sporcu olarak tatamiye çıkmayacağımı biliyordum. Fakat kurallar gereği bunu yapmam gerekiyordu ve 1 dakikanın sonunda kendimi diskalifiye ettim. Sonrasında Serap Aydeniz turu geçmiş oldu. Ben de o günden itibaren hakem olarak tekvandoya hizmet vermeye devam ettim.”

Bölgesel müsabakaların yanı sıra Türkiye şampiyonalarında ve Balkan şampiyonalarında 500'ün üzerinde müsabaka yönettiğini dile getiren Asuman Akdemir, “Son derece ilginç şekilde başladığım hakemliği, gerçekten çok seviyorum. Bu alanda daha büyük başarılara imza atacağıma inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Serap Aydemir'in kendisini diskalifiye ettiği 2004 yılındaki müsabakanın galibi olan Serap Aydeniz de, bu olayın sporculuk kariyerindeki en ilginç anılarından biri olduğunu söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz