Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akçasır Köyü 300 yıl sonra yola kavuştu

  Hürriyet Haber
  13 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2006 - 21:34

  Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’ne bağlı 80 haneli Akçasır Köyü, ilk kez yol sahibi oldu. İlçe merkezinden köye uzanan 63 kilometrelik stabilize yol, Kulp Kaymakamı Yüksel Kara tarafından açıldı. Böylece köye ilk kez "devlet" de gelmiş oldu. Şimdi sırada su, elektrik ve televizyon var.

  DİYARBAKIR’ın Kulp İlçesi’nin 80 haneli Akçasır Köyü’ne ilk kez yol, araç ve kaymakam geldi. Kuruluşu 300 yıl öncesine dayanan ve ilçe merkezine 63 km uzaklıkta olan köyün bugüne kadar yolu yoktu. Köyde düz bir alan olmadığı için helikopter bile inemiyordu. Kulp Kaymakamı Yüksel Kara, yeniyoldan dört saatte köye ulaştığında, köy de tarihinde ilk kez "devlet"le tanışmış oldu. Yola ilk kez kavuşan ve "köyümüze ilk kez devlet geldi" diyen köyün büyükleri, konuklarla ilgilenirken, çocuklar da yolun yapımı sırasında karşılaştıkları iş makinelerinden sonra ilk kez gördükleri bir otomobilin etrafında toplanarak ürkek ve meraklı bakışlarla seyrettiler.

  11 çocuklu Şeha Çiçek (40) dünyadan habersiz, kendi hallerinde yaşadıklarını, geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını söylüyor. Yaşamı boyunca yalnızca bir kez hastalık nedeniyle zor koşullar altında Kulp’a gittiğini belirten Çiçek, şöyle devam ediyor:

  "Köyde neredeyse herkes akrabasıyla evli. Ben de amcamın oğluyla evliyim ve üç çocuğum sakat. Onların tedavisini merkeze uzak olduğumuz için yaptıramıyoruz. Geçen yıl benim rahatsızlığım nedeniyle doktora gitmek için iki gün boyunca yürüdük. Birinci günün sonunda ancak komşu köye vardık. Geceyi köyde geçirdik. Ertesi gün tekrar yola /images/100/0x0/55eb4710f018fbb8f8b6d07dkoyulduk, iki gün sonra da ilçeye vardık. Ardından hastaneye gittik. İlçeyi ilk kez gördüm. Akşam olunca hangi odaya gitsen her yer aydınlıktı. Bizim köy ise geceleri karanlığa gömülüyor. Gaz lambaları ile aydınlanıyoruz. Artık biz de karanlıktan aydınlığa kavuşacağız."

  Seyithan Çiçek ise bugüne kadar çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini, yolun medeniyetle tanışmanın anahtarı olduğunu ifade ederek, "Köyümüze elektrikte gelince biz de televizyon alacağız. Televizyonu bir kere gördüm, ama ne olduğunu bilmiyorum. Biz de artık medeniyetle tanışacağız" diyor.

  Yola kavuşmanın sevincini yaşayan Muhtar Ömer Çelik ise köy dağlık bir kesimde olduğu için her şeyden mahrum bir şekilde yaşadıklarını, hastalarını kendi çabalarıyla ağaçtan yaptıkları sedyelerle saatler süren zor ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Kulp İlçesine ulaştırabildiklerini belirtiyor. Özellikle kışın iki-üç metreyi bulan kar nedeniyle dış dünyaya tamamen kapandıklarını, bu güçlükler yüzünden bazen hastalarını kaybettiklerini belirten Çiçek, "Yolumuz bitince evimin önünde secdeye vararak Allah’a şükrettim" dedi.

  Yüksel Kara, köye gelen ilk kaymakam

  "Cumhuriyet tarihinde köye gelen ilk kaymakamım. İlçe merkezinde köye uzanan 63 kilometrelik kısmı tamamladık. Tespitlerimize göre köyde 160’a yakın okul çağında çocuk var. Okulun yapımına da başladık. Helikopterle bile inmekte güçlük çekilen bir köyümüzdü. Sağlık görevlilerimiz katır sırtında gelmişlerdi. Köyümüz yakında elektriğe de kavuşacak. TEDAŞ bünyesinde ödeneği hazır. En kısa zamanda köyümüzün tüm eksikliklerini tamamlayarak her yanıyla modern bir görünüme kavuşturacağız."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı