DÜZCE HABERLERİ

Akçakoca’da "Sürdürülebilir Balıkçılık" Paneli Yapıldı

IHA
28.02.2015 - 09:29Son Güncelleme :

AKÇAKOCA’DA ‘’SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK’’ PANELİ YAPILDI

IHA

Akçakoca Belediyesi ve Düzce Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Akçakoca’da Balıkçılık" paneli Belediye Nikah Salonu’nda yapıldı.
Panelin ilk konuşmasını Düzce Üniversitesi Rektör Danışmanı Recep Özmerdivenli yaptı. "Bacasız sanayi olan üniversiteye sahip çıkmak Düzce’de yaşayan herkesin ilgi göstermesi gereken bir durum olmalıdır" şeklinde konuşan Özmerdivenli, 21 Bin öğrencisi olan Düzce ve ilçelerinde, öğrencilere yüzde 10 indirim yapan kafeterya ve lokantaların olmadığına dikkat çekti. Daha sonra kürsüye çıkan Doç. Dr. Deniz Ergüden ise, sürdürülebilir balıkçılığın tanımından başlayarak ekoloji ve eko-sistem tanımları yaparak başladı. Denizlerdeki balık türlerinde görülen azalma ve buna bağlı olarak bazı türlerin ortadan kalkma sebeplerini, sektörün tarihsel gelişimine bakarak anlatan Ergüden, balık avlanma yasaklarına uymama ve modern cihazlarla yapılan avlanmanın denizlerdeki balık devamlılığına etki eden olumsuzluklar olduğunu söyledi. Eko-sistem ve küresel ısınmanın deniz canlı hayatındaki olumsuz etkilerini de örnekleriyle anlatan Ergüden, son yıllarda bu konunun uluslararası kurumların işbirliğiyle ele alınarak sürdürülebilir deniz yaşamı üzerine tedbirler geliştirildiğini sözlerine ekledi.
Yrd. Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu ise ağırlıklı olarak Akçakoca’nın balık avcılığındaki yeri ile ilçe balıkçılarının içinde bulunduğu koşullar üzerine bir sunum yaptı. Akçakoca balıkçılarıyla yaptığı saha çalışmalarının sonucunu dinleyicilerle paylaşan Yağlıoğlu, ilçenin balıkçılarının büyük çoğunluğunun balıkçılığı hobi olarak değil, bu işi ekmek kapısı olarak görüp yaptıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Yağlıoğlu, Akçakoca denizlerinde 70’li yıllarda avlanan birçok balık türünün artık görülmediğini belirtirken, Akçakoca balıkçı barınağının da yeterince iyi korunaklı bir barınak olmadığını söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Arif Güngör, konuşmasına sürdürülebilir balıkçılığın temel sorunlarını anlatarak başlarken, sunumunu, temel fırsatların neler olduğu konusunda çeşitli analizlerin yer aldığı slayt gösterimi eşliğinde yaptı. Soruna çözüm bulmada bölgesel işbirliklerinin önemi, kentsel vizyona sahip olma gerekliliği ve akılcı eylem planları üzerine ayrıntılı veriler sunan Güngör, sunumunun son bölümünde ise, geleneksel balıkçılık usullerine dönüş ve geleneksel balıkçı teknelerinin turizm içerisindeki payın öneminden söz etti. Panelistlerin konuşmalarını tamamlaması ve ardından izleyicilerin sorularını yanıtlamasıyla panel sona ererken, panele katılan konuşmacılara Akçakoca belediyesi tarafından hazırlanan teşekkür belgeleri takdim edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Akçakoca’da "Sürdürülebilir Balıkçılık" Paneli Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akçakoca’da "Sürdürülebilir Balıkçılık" Paneli Yapıldı haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı