Akçakoca: Biz satrançta son ciddi hamleyi yaptık

Hürriyet Haber
30.12.2001 - 02:08 | Son Güncelleme:

BDDK Başkanı Engin Akçakoca, sermayesi zayıflayan bankaların devlet tahvili ve ortaklığıyla kurtarılması projesinin Türk bankacılık sistemine özlenen sağlıklı yapıyı kazandıracağını söyledi.

CNN Türk'te Erdal Sağlam'ın sorularını yanıtlayan Akçakoca, ‘‘Kanun tasarısının tartışılması çok doğal. Çünkü, Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli operasyonunu içeriyor. Yüzde 1'lik pazar payı esası da sektörün ortalaması olduğu için seçildi’’ dedi.

Bazı çevrelerin tasarıya hortum edebiyatı ile baktıklarını söyleyen Akçakoca, ‘‘Ben bunu satranç oyunundaki son ciddi hamlelerden biri olarak görüyorum. Böyle bir fon varken bunun ciddi kullanılması önemli. Bunu tamamlarsak sağlıklı bir bankacılık sistemi oluşacak ve bu da ekonomiye sonsuz katkılar sağlayacak’’ diye konuştu. Akçakoca, sonuç olarak Türkiye'nin son derece sağlıklı bir bankacılık sistemine ulaşacağını kaydedip, şunları söyledi:

‘‘Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 8 olduğu için, ana ortakların yüzde 5'e tamamlamasını istiyoruz. Üzerini de Hazine tahvili ile tamamlayacağız. Her şey planlandığı gibi giderse tasarının kanunlaşması sonrası 6 ay içinde bütün operasyon tamamlanacak.’’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı