Gündem Haberleri

  Akçakale'de kimyasal temizleme çadırı kuruldu

  DHA
  01.09.2013 - 01:08 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Akçakale İlçesi'nde bulunan sınır kapısında, Suriye'den gelebilecek kimyasal tehlikeye karşı arttırılan önlemler arasında iki kimyasal temizleme çadırı kuruldu. Olası bir tehlikede kimyasala maruz kalan kişiler, bu çadırlarda kimyasaldan arındırılacak.

  Suriye'de rejim güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddiası, Akçakale Sınır Kapısı'nda önlemlerin artırılmasına neden oldu. Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden Akçakale Sınır Kapısı'na görevlendirilen, kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) keşif aracı, olası saldırıda kimyasala maruz kalanları tespit etmek için aktif hale getirildi. KBRN keşif aracı ile gümrük sahasına konuşlandırılan sivil savunma ekipleri, Suriye'den gelen yaralılar ile kimyasal saldırıya maruz kaldığı şüphesi bulunan Suriyeliler'i kontrol ediyor.

  Kimyasallara karşı alınan önlemler kapsamında gümrük sahasına iki kimyasal temizleme çadırı kuruldu. Herhangi bir kimyasala maruz kaldığı tespit edilen kişiler, bu çadırlarda bulunan özel sistem sayesinde kimyasaldan arındırılarak gözetim altına alınacak. Yetkililer, şu ana kadar ilçeye gelenler üzerinde kimyasal bulguya rastlanmadığını bildirdi.

  Akçakalede kimyasal temizleme çadırı kuruldu

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı