Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Akbil sistemi değişiyor

13 Temmuz 2010 - 00:31Son Güncelleme : 13 Temmuz 2010 - 16:06

Milyonlarca İstanbullunun toplu taşıma araçlarında seyahat etmek için kullandıkları akbillerin yerine manyetik kartların kullanılacağı sisteme geçilecek. Manyetik kartlı sisteme geçişin ise aşama aşama yapılacağı açıklandı. Yeni sisteme tam olarak geçilene kadar hem manyetik kartlar hem de akbiller aynı anda kullanılabilecek.

Sisteme ilk geçecek olanlar ise öğretmen, öğrenci, 60 yaş üstü vatandaşların kullandığı indirimli (paso) seyahat kartları olacak. Öğrenci pasoları, ve engellerin kullandığı beyaz kartı olan vatandaşlar 31 Temmuz'a kadar akbillerini İstanbul'da belirlenen noktalarda manyetik kartlarla değiştirmeleri gerekiyor.

Hüseyin KOYUNCUOĞLUhurriyet.com.tr

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

Daha önce 31 Temmuz olarak duyurulan 60 yaş üstü kartlarda ise kart değişim noktalarında yaşanan yoğunluk sebebiyle bu süre eylül ayının sonuna kadar uzatıldı.

Bu yoğunluklar ile ilgili sorularımızı cevaplayan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı'nın Basın Danışmanı Ömer Faruk Birpınar, "Yaşlılık kartı almak isteyen vatandaşların bu noktalara gelmelerine gerek yok. İnternetten başvuru yapmaları halinde biz vatandaşlarımzın kartlarını ev adreslerine postalıyoruz" dedi.

Buna rağmen kartlarını kendisi almak isteyen vatandaşları da dikkate aldıklarını belirten Birpınar yoğunluk yaşamaması için değişim bu süresini 30 Eylül'e kadar uzattıklarını söyledi.

BÜTÜN AKBİLLER DEĞİŞECEK

Temmuz veya Eylül ayı sonuna kadar akbillerini değiştirmek zorunda olan öğrenciler, öğretmenler, yaşlılar ve engelliler dışında akbildiğer vatandaşlar ise İETT'den ilgili duyuru yapılıncaya kadar akbillerini kullanmaya devam edebilecekler.

Bütün akbillerin ne zaman değiştirileceği konusunda kesin bir tarih olamdığını belirten Birpınar "Manyetik kartların bütün toplu taşıma araçlarında kullanılması için çalışmalarımız sürüyor. Bütün akbilleri manyetik kartlarla değiştireceğiz. Fakat bu değişim yapılacağı zaman gerek afişlerle gerek internet sitemizden vatandaşlarımıza değişim için gerekli duyuruları yapacağız" dedi.

MANYETİK KARTLAR 10 LİRA

Manyetik kartlar şimdilik sadece akbil yerine geçerken her yıl kart değiştirmek zorunda kalan öğrenci ve yaşlılarında bu değişim sorunlarını ortadan kaldıracak. İETT, vatandaşların ellerindeki akbili 6 TL'ye sayarken yeni manyetik kartlar için ise bir defaya mahsus 10 TL alınıyor.

1 MİLYON KİŞİ AKBİLİNİ DEĞİŞTİRECEK

Her yıl için kartlarını değiştirmek zorunda olan öğrenci, öğretmen, engelli ve 60 yaş üstü kartına sahip vatandaşlar böylece bu yıl manyetik karta geçmiş olacak. 17 Mayıs'ta başlayan ve öğrencilerle öğretmenler için 31 Temmuz'da sona erecek süre zarfında yaklaşık bir milyon kişinin akbilini değiştirmesi beklenirken şimdiye kadar 750 bin kişinin akbilini manyetik kartlarla değiştirdiği açıklandı.

hkoyuncuoglu@hurriyet.com.tr

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 180 Yorum }
 • Erkan Çölcü 13.7.2010 13:54:21
  Çipli kartların maliyeti 1.66 TL. İşletme giderleri ile en fazla 2 TL. Belediyeler sosyal kurumlardır. Bu aradaki 2 TL fark ve yeni kullanıcıdan alınacak 8 TL fark kime gidiyor? Hadi çalışanları sayma ancak emekli, gazi, dul, yetim, öğrenciyi soymak reva mı? Haram yemek ne zaman helal oldu?
 • evranos bayraktar 13.7.2010 13:02:36
  yaşlılık kartı aldığım zaman elimdeki akbili iade etmek istedim.bu eski bunları geri almıyoruz dediler.biz bu kadar zengin bir ülkemiyizki böyle harvurup harman savuruyoruz.dedikleriniz doğru birileri gene gemicik alacaktır.yada muhallebici açacaktır.ama sandıkta görüşeceğiz.
 • ibrahim tarhan 13.7.2010 12:09:59
  Yaşlıların akbillerinden 2009 da alınanların süresi eylül sonunadek uzatıldı, 2008 de alınanlar temmuz sonunda geçersiz olacak, 2010'un ilk aylarında alınanların ise durumu belirsiz,Yaşlıların akbilleri 3 yılda bir değişiyordu, yenileme sırasında manyetik karta geçilseydi kuyruk, eziyet olmazdı.
 • selamet özdemir 13.7.2010 11:23:43
  sormak lazım sayın belediye başkanı KADİR TOPBAŞ A elimizde bulunan akpillerin suyumu cıktı ki değişiyor birlerini zengin yapacaklar hayır yanlış oldu birleri ne gemiçik lazımdır .
 • Erol KARAN 13.7.2010 11:12:47
  Bravo Evren MACUN Herkes bir şey yazıyor ama ne demek istedikleri nasreddin hoca işi !
 • Erol KARAN 13.7.2010 11:07:03
  Eren OLUŞAN'a katılıyorum,doğrusu budur..
Sayfa Başı
HaberlerPeruBilinmeyen kabilelerMursi KabilesigidelloUçakAvrupadirek uçuş