Akbay: Tekel battı

Hürriyet Haber
07 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 1998 - 00:01

TEKEL'in KİT olarak vergi şampiyonu ilan edilmesinin gerçek durumu yansıtmadığını belirten Tekel Genel Müdürü Mehmet Akbay, kurumun 656 trilyon liralık alacağına karşılık, 760 trilyon lira borcu olduğunu kaydederek, ‘‘Gerçekte Tekel batmış durumda’’ dedi.

TEKEL Genel Müdürü Mehmet Akbay, Tekel'in KİT olarak vergi şampiyonu ilan edilmesine rağmen, bu durumun gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

Akbay, Tekel'in toplam 656 trilyon liralık alacağına karşılık, 760 trilyon lira borcu bulunduğunu ve bunun 104 trilyon açık anlamına geldiğini vurguladı. Akbay, ‘‘Gerçekte Tekel batmış vaziyette. Arkamızı Hazine'ye dayadığımız için bu görülmüyor’’ dedi.

Kamu-İş Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası'nın (Kamu-İş) düzenlediği seminerde konuşan Akbay, popülist uygulamalardan yakınarak, ‘‘Türkiye'de sosyal sistem değil, sosyal sistemsizlik var’’ diye konuştu.

Bu arada İzmir Seferihisar'da başlayan seminerde ilk konferansı G.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Arıcı verdi. Arıcı, sosyal güvenlik sistemi için denizin 1992'de bittiğini savundu. En büyük sosyal güvenlik kurumu olan SSK'nın sözde özerk olmasına rağmen bunun gerçeği yansıtmadığını belirten Arıcı, bu alanda atılacak en önemli adımın gerçek özerkliği sağlamak olacağını savundu.

Türkiye'de SSK'yı ortadan kaldırmanın çok tehlikeli olacağını söyleyen Arıcı, hiçbir özel sigorta kuruluşunun sosyal sigortacılık işlevi gören SSK'nın yerini tutamayacağını vurguladı. Arıcı, 1983'de İstanbul Bankası'nın 175 çalışanının SSK'ya devredildiğini hatırlatarak, bunun faturasının SSK'ya 3 trilyon lira olduğunu söyledi. Arıcı, ‘‘Külfeti hesaplanmadan hiçbir af ve devir yasası çıkarılmamalıdır’’ dedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı