Akbank'tan bankalara ‘şeffaf bilanço’ çağrısı

Hürriyet Haber
03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AKBANK, yılın ilk 3 aylık döneminde 139 trilyon lira brüt, 93 trilyon lira net kár sağladı. Bankanın uluslararası muhasebe standartlarına uygun olarak enflasyondan arındırılmış dolar bazındaki bilanço sonuçlarına göre ise brüt kár yüzde 105 artışla 153 milyon dolar olarak gerçekleşti. Akbank Genel Müdürü Özen Göksel, düzenlediği basın toplantısında sektördeki diğer bankalara da bilançolarını enflasyondan arındırılmış ve dolar bazında açıklamaları çağrısında bulundu. Göksel, ‘‘Böylece, herkesin gerçek durumu gözler önüne serilecektir’’ dedi.

Faiz oranlarının ve ilk defa kár marjlarının düştüğü bir ortamda açıklanan bilançoların uluslararası stardartlara uygunluğunun, bilançoların karşılaştırılmasının doğru yapılması açısından büyük önem kazandığına işaret eden Göksel, bankacılık sektörü ve tüm sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin uluslararası muhasebe standartlarına ve TL'nin değer kaybından arındırılmış muhasebe sistemlerine göre mali tablolarını açıklamaları gerektiğini vurguladı.

Özen Göksel, ‘‘Ümidimiz, son zamanlarda şeffaflaşma konusunda iradesini önemli ölçüde beyan eden Türk bankacılık sektörünün bu beyanına uymasıdır. Çünkü bir işletmenin gerçek karını görebilmek için geçerli tek yöntem enflasyondan arındırılmış bilançodur’’ dedi. Göksel, Türk ekonomisi ve bankacılık sektörü için önemli ve zor bir yılın ilk 3 ayının geride bırakıldığını vurguladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı