Akbank, ‘tek kalemde kredi’ rekorunu kırdı

Hürriyet Haber
06 Ekim 2005 - 23:43Son Güncelleme : 06 Ekim 2005 - 23:43

Akbank 1.25 milyar dolarla bugüne kadar bir Türk bankasına verilen en yüksek tutarlı sendikasyon kredisini aldı. Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer, Türk bankalarına yabancı ilgisini çok olumlu karşıladığını söyleyerek, ‘Türkiye, arkasına çok iyi bir rüzgar aldı’ dedi.

AKBANK, 1 milyar 250 milyon dolarla bugüne kadar bir Türk bankasına verilen en yüksek tutarlı sendikasyon kredisini aldı. Akbank Murahhas Azası Suzan Sabancı Dinçer, Türk bankalarına son aylarda giderek artan yabancı ilgisini çok olumlu karşıladığını söyledi. Dinçer, ‘Türkiye, arkasına çok iyi bir rüzgar aldı. Özellikle siyasi istikrar nedeniyle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelme isteği artıyor. Bu noktadan sonra, ne şımarmak ne de karamsarlığı kapılmak doğru olur’ dedi. Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye girecek yabancı sermayenin daha da artacağına inandığını dile getiren Dinçer, Akbank’ın dünyanın önde gelen 53 bankasının katılımıyla aldığı 1 milyar 250 milyon dolar tutarındaki kredinin bu olumlu havanın bir göstergesi olduğunu söyledi.

EN YÜKSEK TUTARLI KREDİ: Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul da, Akbank’ın dünyanın önde gelen 53 bankasının katılımıyla bu yılın ilk sendikasyon kredisini aldığını açıkladı. Kurtul, ihracatın finansmanında kullandırılacak kredinin vadesinin 364 gün olarak belirlendiğini, faizinin libor artı 85 baz puan olduğunu kaydetti. Kurtul, 1 milyar 250 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisinin bir Türk bankasının bugüne kadar sağladığı en yüksek tutarlı kredi olma özelliği taşıdığını vurguladı. Akbank’ın sektörde en fazla kredi kullandıran banka olduğuna değinen Kurtul, ‘Akbank’ın 2005 yılı ilk 6 aylık dönemdeki brüt karı 1.1 milyar YTL’dir. Bankamız vergi karşılığını ayırdıktan sonra 778 milyon YTL net kar elde etmiştir’ dedi.

4.7 MİLYAR DOLAR: Kurtul, bu krediyle birlikte Akbank’ın 2005 yılında yurtdışından sağladığı toplam kredi tutarının 4.7 milyar dolara ulaştığını ve yurtdışı borçlanmada sektördeki lider konumunu sürdürdüklerini kaydetti. Kurtul, ‘Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 6 ayında geçen yılın sonuna göre yüzde 32 artışla 17.1 milyar YTL olmuştur’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı