Akbank’tan taksitli tabancaya ’dur’

Nilgün KARATAŞ
29 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 11:34

MKE’nin kredi kartı ile taksitli silah satışına başlaması tepki gördü. Tepkiler üzerine MKE’nin kredi kartına 10 taksitle satış anlaşması yaptığı 3 bankadan biri olan Akbank uygulamaya son verdi. Banka, standart bir uygulama olarak MKE’yle böyle bir anlaşma yapıldığını söylemekle birlikte, gelen tepkiler üzerine kamuoyu vicdanına ters düşecek bir uygulama yapmama kararı aldı.

MAKİNE ve Kimya Endüstri Kurumu’nun (MKE) stoklarını eritmek için başlattığı, peşin fiyatına indirimli veya 10 ay taksitli tabanca satışı kampanyası, "silah satışları cazip hale getiriliyor" şeklinde yorumlanarak tepki çekti. Bu eleştiriler üzerine Akbank uygulamaya son verdiğini açıkladı.

TABANCA ALIMINA KOLAYLIK:

Türkiye’de sık sık gündeme gelen tabancayla yaralama ve öldürme eylemlerinin bir sonucu olarak MKE’nin taksitli satış kampanyası kamuoyundan tepki gördü. Önceki gün gazetelerde yer alan haber üzerine MKE’nin müşterilerine Akbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası kredi kartları ile taksit olanağı sunmasının silah almayı daha cazip hale getirdiği, bankaların da kredi kartlarının bu alanda kullanılmasına olanak vererek silahlanmaya katkıda bulunduğu yönünde eleştiriler geldi.

MKE’YE YAZI GÖNDERDİ:

MKE kadar kartlarının silah alımında kullanılmasına imkan tanıdıkları için gelen eleştiriler bankalara da yöneltilince, bankalar bu konuyu incelemeye aldı. Bu bankalardan Akbank, 2002 yılından bu yana devlet kuruluşlarıyla bir anlaşması bulunduğunu ve bu çerçevede Başkent Şubesi’nin kurumla böyle bir çalışma yaptığını belirtti. Uygulamaya son verme kararı aldığını açıklayan banka yetkilileri, şu değerlendirmeyi yaptı: "Tabanca satışları toplumda üzerinde hassasiyetle durulan konulardan bir tanesi. Aslında yapılan standart bir uygulama. Devlet kurumlarıyla yapılan anlaşma çerçevesinde ticari bir işbirliği. Ancak Akbank olarak biz kamuoyunun hassasiyeti dikkate alıyoruz. Kamuoyu vicdanına ters düşen bir uygulamayı banka olarak bizim devam ettirmemiz mümkün değil. O nedenle ilgili kurumu da bildirdik ve Akbank olarak silahla tabanca satışına olanak tanıyan uygulamadan vazgeçtik."

İŞ BANKASI: KARAR MKE’NİN:

İş Bankası ise, bu uygulamanın bankaların değil tamamen MKE’nin kendi kararı olduğuna dikkat çekti. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hülya Altay, şunları söyledi: "İş Bankası olarak, kredi kartıyla taksitli silah satışı yapılmasına yönelik karar bankalarla ilgili olmadığını düşünüyoruz. İş Bankası olarak, 2002 yılından bu yana tüm devlet kuruluşlarıyla iş ilişkisi yürütüyoruz; o tarihten bu yana bir anlaşmamız var. Taksitli satış kampanyasına başlayan da bir kamu kuruluşu. Bu çerçevede 240 bin üye işyeriyle olan anlamamımızın bir benzeri de MKE ile var. Bu üye işyeri ürünlerini peşin mi satar, taksitli mi satar, nakit mi, çekle mi, kredi kartı ile mi satar buna kendisi karar verir, bunu biz belirleyemeyiz. Anlaşmamızın bulunduğu ilgili devlet kurumu kredi kartına taksitle satış kararı vermiş, bu bankaların sorumluluğunda değil. Gerçi MKE’nin satışları ruhsatlı, disiplinli bir satış. Ancak insanların silah alımını teşvik ettiği yönünde bir eleştiri geliyorsa, en azından bu konuda takside gerek olmadığı yönünde MKE’ye iletilmeli."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı