Akbank kriz komitesi kurdu

Hürriyet Haber
16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.03.1999 - 00:01

2000'e az bir süre kala başta finans sektöründekiler olmak üzere şirketler birer ikişer 2000 soruna çözüm yolları aradıklarını duyuruyorlar. Akbank da bunlardan biri. Banka yönetimi geçtiğimiz günlerde '2000'e uyum çalışmaları'nın tamamlamak üzere olduğunu açıkladı.

Akbank 2000 Sorunu'yla ilgili çalışmalara geçtiğimiz yıl resmen start verdi. 2000 Projesi'nin direktörü Akbank Genel Müdür Yardımcısı Akın Kozanoğlu çalışmalarını şöyle anlattı:

‘‘Bankanın üst yönetimini 'tabiri caizse' bir yere kapattık. IBM'le bu süre boyunca bir workshop çalışması yaptık. İki üç hafta içinde de proje ekipleri oluşturuldu. Çalışmalar resmen başlatıldı.’’

Teknik uyarlama grubunun çalışmalarını Aknet Genel Müdürü Ender Çelebi yürütüyor. Çelebi, işe bir envanter çıkarmakla başladıklarını söylüyor: ‘‘Aldığımız bütün malzeme, bilgisayar programı, bilgisayar işlemcisi vb. alt alta yazdık. Bin 500 civarında değişik donanım ve yazılım çıktı. Hepsini kontrol ettik, uyumlarını ilgili şirketlerle saptadık. Çalışmalar bitmek üzere. Yalnızca ekipmanın kontrolü yetmiyor. Sabancı Center binasındayız. Elektrik sistemi, asansör, güvenlik, jenaratörler hepsi bir merkezden idare ediliyor. Bu sistemin de 2000'e uyumlu olması lazım. Sabancı Center yönetimiyle de ayrı bir bağlantı kurduk. Birlikte test ettik. Dışarıdan gelecek riskleri hesaplayan gruplar ise ortaklık yapılan kuruluşların, muhabir bankaların ve kredi müşterilerinin ekipman uyum çalışmalarını takip ediyor.’’

2000 Sorunu konusundaki çalışmaların hepsi teknik boyutlu değil. En önemli uğraş alanlarından biri de hukuksal. Projenin hukuk danışmanlığını Hasan Esen yürütüyor. Esen, tüm kredili müşteriler ile mal ve hizmet sağlayan kuruluşlarla yaptıkları sözleşmelerde ekipmanlarını uyumlu hale getireceklerine dair taahhüt aldıklarını söylüyor. Böylelikle herhangi bir sorun çıktığında ya da sözlerini yerine getirmediklerinde haklarını daha rahat arayacak, anlaşmaları bozacaklar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı