ANKARA HABERLERİ

Akay kapanmayacak

Deniz GÜREL
29.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara.12.İdare Mahkemesi, Başkan Melih Gökçek’in Belediye Meclisi’nde aldırdığı Akay Kavşağı’nın beton bariyerlerle kapatılması kararının yürütmesini durdurdu.

Deniz GÜREL

ANKARA 12.İdare Mahkemesi, Başkan Melih Gökçek’in Belediye Meclisi’nde aldırdığı Akay Kavşağı’nın beton bariyerlerle kapatılması kararının yürütmesini durdurdu. Böylece cuma gecesi Akay’ın kapatılması gündemden düştü.

Başkent’in bir numaralı gündem konusu Akay Kavşağı’nın bariyer koyularak kapatılmasıyla ilgili Ankara 12. İdare Mahkemesi Başkentlileri sevindiren kararını oybirliğiyle aldı. Avukat Sedat Vural’ın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Akay Kavşağı’nı bariyerle kapatmasına karşı açtığı dava sonucu, yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Başkentin can damarı Akay Kavşağı’nı kurtaran kararda şöyle denildi:

"Dava dilekçesi ve eklerinin incelenmesinden, dava konusu işlemin her an uygulanabilecek nitelikte olması ve dava açıldıktan sonra mahkemece yapılacak usulü işlemler için tanıdığı süre gözönüne alındığında, işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği anlaşıldığından, olayın niteliği ve davanın durumuna göre, davalı idarenin birinci savunması alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar teminat alınmaksızın dava konusu işlemin yürütülmesi durdurulmasına oy birliğiyle karar verildi."

Davayı açan Avukat Vural "Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı açıktır. Türkiye hukuk devletidir. Hukuk bu konuda da doğruyu göstererek, kavşağı kapatamazsın, bariyer koyamazsın demiştir. Sayın Başkan da inanıyorum ki kararı memnuniyetle uygulayacaktır" dedi.

Tanık: En çok Gökçek sevinmeli

KARARLA ilgili
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık şunları söyledi:

"Bizim itiraz ettiğimiz bir kararın, bir vatandaşın açtığı dava sonucu yürütmesi durduruldu. Ne çok üzüldük, ne de çok sevindik. Olacağı tahmin edilen bir şeydi. Buna en çok sevinenin Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inanıyorum. Burada vatandaşımız şunu bilmelidir. Yürütmesi durdurulan karar Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı yanlış meclis kararıdır. Lütfen bu karıştırılmasın. Yine bu karar, mahkeme kararını yanlış yorumlayarak Akay Kavşağı’nı kapatma ve billboardlarla yürütülen siyasi şov kampanyasının durdurulması kararıdır. Şimdi bu süre iyi değerlendirilerek Akay Kavşağı ile ilgili verilen gerçek karar uygulanmalıdır."

Gökçek: Karara çok sevindim

KARARI Ankara Hürriyet’e değerlendiren Başkan Gökçek, "Mahkemenin vermiş olduğu karara çok sevindim. Akay Kavşağı’nın kapatılmasının durdurulması Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız için mükemmel bir haberdir. Yargının vermiş olduğu bu karar gecikmeksizin uygulanacaktır. Bu olay özellikle Çankaya’nın bundan sonra açacağı davalar için umarım yol gösterici olacaktır" dedi.

İlerleyen saatlerde konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gökçek şunları söyledi:

"Bu durumda Akay’ın kapatılması şimdilik durdu. İnşallah sonunda da iptal edilir. Davayı açan vatandaşa tüm Ankara adına teşekkür ediyorum. Ankara, ciddi bir sıkıntıdan, kargaşadan kurtuldu. Gerçekten çok mutluyum. Yürütmenin durdurulması bize nefes aldırmıştır. Çankaya Belediye Başkanı ve CHP’li vekiller bundan sonra daha duyarlı olacaktır. Akay’ın bariyerle kapatılması kararını keyfi uygulamadık. Keşke ilk mahkemede 12. İdare Mahkemesi gibi bu kararı verseydi."

Gökçek, gazetecilerin yargısal sürece ilişkin sorusunu, "Danıştay’a müracaat ettik. İnşallah oradan da iptal kararı bekliyoruz. Aslında Çankaya Belediyesi, bu işi, davadan vazgeçtiklerini belirten bir dilekçe ile bitirir. Sayın Tanık, ’Böyle bir yetkimiz yok’ demiş. Bu manada hukuku bilmiyor. Çankaya Belediyesi davanın düşmesini istemiyor. Dava devam ederse akıbet yine kapatma istikametinde olacaktır" dedi.

Gökçek, "Şehir Plancıları Odası ve Çankaya Belediye Başkanı bana dava açacaklarını söylemişti. Benimle ilgili suç duyurusunda bulunan kim varsa takipsizlik kararını aldıktan sonra hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Sonra ikide bir, ’Gökçek, savcıya ifade verdi’ diye yazıyorlar" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Akay kapanmayacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı