Akaryakıtta komisyon uygulamasına dönüldü

Hürriyet Haber
21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bazı akaryakıt bayileri, faizlerin yükseldiği gerekçesiyle, kredi kartı ile akaryakıt satışında yeniden komisyon almaya başladı. Komisyon oranı genelde yüzde 5.5 olarak uygulanırken, bayilere göre değişebiliyor.

Bu arada Ankara'da komisyon almaya başlayan bayi sayısının şu aşamada sınırlı olduğu, İstanbul'da ise bu sayının çok daha fazla olduğu belirtildi.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Ketenci, kredi kartı ile yapılan akaryakıt satışlarında toplu kararla komisyon alınıp "rekabetin ihlal edildiği" gerekçesiyle Rekabet Kurulu'nun daha önce kestiği cezayı hatırlatarak, kendilerinin kredi kartlarından komisyon alınması yönünde bir çalışma ve çabalarının olmadığını belirtti.

Yılbaşından sonra bayi sayısı artacak

Ketenci, ancak İstabul'da da bazı akaryakıt bayilerinin komisyon almaya başladığını, esas yılbaşından sonra bunların sayısının çığ gibi artabileceğini bildirdi.

Bankaların kredi kartlarına uyguladıkları takas faizinin yüzde 2.25-2.50 arasında olduğunu, ancak son faiz artışlarıyla bu aralığın yüzde 5-6.50'ye yükseldiğini anlatan Ketenci, bazı dağıtım şirketlerinin bankalarla anlaşma yaptıklarını, ancak bunların birçoğunun yıl sonunda sona ereceğini ve yeni faizlerin devreye girmeye başlayacağını söyledi.

Ketenci, dolayısıyla bu yükü kaldıramayacak bayilerin bunları tüketiciye yansıtmak zorunda kalabileceğini kaydetti.

Rekabet ortamı olmayan bayiler artırıyor

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Ankara Şube Başkanı Güner Yenigün de, sorulara karşılık, kendilerinin bu konudan haberdar olmadıklarını, kredi kartı komisyonu alan bayilerin sayısının bir kaç taneyi geçmeyeceğini, onların da bulunduğu yer itibariyle rekabet ortamı olmayan bayiler olduğunu söyledi.

Yenigün, 1998 yılında ortalama kar marjının yüzde 9.5 olduğunu, bugün ise bu oranın 6-6,5 seviyesinde olduğunu anlatırken, bu oranın tekrar aynı seviyeye yükseltilmesi için PÜİS olarak gayret gösterdiklerini, bunun dışında komisyon alınması yönünde hiçbir çaba ve çalışma içinde olmadıklarını kaydetti.

Güner Yenigün, akaryakıt firmalarının bayilere ürün verirken bir 7-10 gün arasında değişen opsiyon uyguladığını, bu opsiyonun bazı firmalarca ya kaldırıldığını ya da birkaç güne düşürüldüğünü belirtirken, bu yüzden bayilerin peşin parayı tercih ettiklerini anlattı.

Akaryakıt bayileri geçen yıl da kredi kartlı satışlarda yüzde 5 komisyon alırken, uygulama daha sonra kalkmıştı. İkinci kez yüzde 3 komisyon almaya başlayan bayiler, bir süre önce komisyonu kaldırmışlardı. (aa)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı