Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Akaryakıtta AB ve dünya rekoru Türkiye’de

AVRUPA Birliği’ne geçiş sürecinde, AB ülkelerindeki akaryakıt fiyatları ve akaryakıttan alınan vergiler ile Türkiye’yi kıyasladığımızda; Türkiye’deki akaryakıt fiyatı ve vergileri, AB ülkelerinin tamamını geride bırakıyor. En yüksek fiyat ve vergi Türkiye’de!..

Ardından, dünyadaki ülkelerle kıyaslama yapıyoruz. Değişen bir şey yok; dünyada en pahalı akaryakıt ve akaryakıt vergisi, yine Türkiye’de!..

REKOR VERGİ

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının, rekor düzeyde olması, akaryakıt fiyatı içindeki vergilerin, diğer ülkelere kıyasla önemli ölçüde yüksek olmasından kaynaklanıyor. Türkiye‘de rafineri fiyatı üzerinden yapılan hesaplamaya göre, /images/100/0x0/55eb4dc3f018fbb8f8b8968aakaryakıt için ödenen her 100 YTL‘nin, yaklaşık 65 YTL‘sini devlet ÖTV ve KDV olarak alıyor.

Akaryakıtın rafineri satış fiyatı ve rafineri vergili fiyatı Tablo-I‘de gösterilmiştir.

Görüldüğü gibi rafineri fiyatı 661.50 olan benzin, vergiler vs. derken, vatandaşa 2.680 YTL’ye satılıyor.

Vergi hesaplanırken, ÖTV üzerinden de ayrıca KDV hesaplanıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, akaryakıttan alınan vergilerin tutarı; beyannameli gelir vergisi ile kurumlar vergisi mükelleflerinin ödediği vergiyi /images/100/0x0/55eb4dc3f018fbb8f8b8968caşmıyor. Türkiye’de ise bırakın aşmayı, neredeyse ikiye katlıyor. Bu da bir başka dünya rekoru!..

AB ÜLKELERİ VE TÜRKİYE

AB ülkeleri ve Türkiye‘de, 95 oktan benzindeki toplam vergi yükü, Tablo-II‘de gösterilmiştir. Tablonun incelenmesinden de fark edileceği gibi, sınır komşumuz Yunanistan, benzine Türkiye’nin uyguladığının, yarısından daha az vergi uyguluyor.

Türkiye’deki yüksek vergiler, akaryakıt kaçakçılığını, teşvik ediyor. Türkiye‘de, 2005 yılının ilk 6 ayında, araç sayısında 350.000 net artış olmasına karşın, aynı dönemde toplam akaryakıt tüketiminde artış olmaması, kaçak sorununun artarak devam ettiğini gösteriyor.

Akaryakıtta AB ve dünya rekoru Türkiye’de

X