Akaryakıt pompaları fiş vermeye başlıyor

ANKARA/ANKA
13.10.2005 - 10:09 | Son Güncelleme:

Otoyollar, devlet yolları ve büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde bulunan akaryakıt istasyonlarıyla, 2004 yılı satışları 1 trilyon lirayı aşan istasyonların pompalarına bağladıkları yazarkasalardan fiş verme zorunluluğu 1 Kasım’da başlıyor. Pompalarını yazarkasaya bağlamış bulunan akaryakıt istasyonları isterlerse, 1 Kasım’ı beklemeden müşterilerine bugünden itibaren de söz konusu cihazların düzenlediği fişleri verebilecekler.

Maliye Bakanlığı’nın Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliği Resmi Gazete’de Yayımlandı.

Tebliğde otoyollar, Devlet yolu olarak belirlenen yollar ve büyükşehir belediye sınırlarıyla mücavir alanları içerisinde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarıyla, 2004 yılı akaryakıt satışlarının toplamı 1 trilyon lirayı aşanların, akaryakıt pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatma zorunluluğuna ilişkin mücbir sebep halinin 1 Temmuz 2005 tarihinde sona erdiği hatırlatıldı. Söz konusu mükelleflerden şimdiye kadar pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatmış olanların en geç 1 Kasım 2005 tarihinden itibaren müşterilerine pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan çıkan fişleri vermeleri gerektiği belirtildi.

Pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bugünden sonra bağlatacak olan mükellefler zorunluluğun başlayacağı 1 Kasım 2005 tarihinden montajın yapılacağı tarihe kadar fatura veya perakende satış fişi, montajın bittiği tarihten sonra ise pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlardan çıkan fişleri verecekler.

Akaryakıt pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatma zorunlulukları 1 Ocak 2006 tarihinde başlayacak olan mükellefler ise eğer bu tarihten önce montaj işlemlerini tamamlarlarsa 1 Ocak 2006’yı beklemeden söz konusu sistemle fiş düzenleyebilecekler.

1 Ocak 2006 tarihinden sonra işe başlayan akaryakıt istasyonları ise işe başlama tarihinden itibaren en geç 60 gün içerisinde pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlatacaklar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı