GAZİANTEP HABERLERİ

Akaryakıt İstasyonunda Yangın Tatbikatı

IHA
20.09.2015 - 12:04Son Güncelleme :

GABDER, AKARYAKIT İSTASYONLARINDA OLASI TEHLİKELERE KARŞI YANGIN ÖNLEMLERİ GİBİ KONULARLA İLGİLİ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

IHA

GABDER, akaryakıt istasyonlarında olası tehlikelere karşı yangın önlemleri gibi konularla ilgili bir ilki gerçekleştirdi.
Gaziantep’te ilk defa yapılan tatbikatta, Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Akcan’ın yanı sıra İtfaiye Yangın Kurtarma Şube Müdürü Ali Bozoğlan, İtfaiye Eğitim Şube Müdürü Özgür Apaydın ve donanımlı ekipleri katıldı.
Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) ve İtfaiye Müdürlüğü işbirliğiyle akaryakıt istasyonlarının olası tehlikelere karşı önlem alınması, konusunda tatbikat yapıldı. Tatbikatta, terör durumları, istasyon yakmaları, yangın önlemleri, yangın esnasında yapılması gerekenler, LPG dolum ve sıvılaştırılmış otogaz tanker boşaltımı gibi konular ele alındı. Başpınar bölgesinde bir akaryakıt istasyonunda gerçekleştirilen tatbikata, itfaiye ekibi ve istasyonda çalışan personel, dışarıdan katılan personelle diğer görevlilerde hazır bulundu.
Yangın tatbikatında ortaya konan senaryolar gerçeğini aratmadı. Tatbikatta, istasyon çalışanlarının olası bir yangın anında nasıl davranacakları, neler yapacakları nerelere bilgi verecekleri konusunda eğitim verildi. Aynı zamanda istasyon çalışanları, yangının büyümesini önlemek ve itfaiyenin çağrılması ve gelen ekiplere doğru bilgi verebilmesi için istasyon tanklarının vana bölümleri ve LPG tanklarının bulunduğu alanların konusunda ayrıntılı bilgi sahibi oldu. Tatbikat, tesis içinde belirli yerlerde görevli olan personelin, “yangın var” şeklinde bağırmasıyla başladı. Bu esnada bina içinde bulunan gaz detektörü ile duman vererek, alarm sistemi harekete geçirildi. Ardından itfaiye ekipleri geldi ve direkt çevreyi kuşatarak yangına müdahale ettiler.
Tatbikatın amacı bölgede artan olaylara anında müdahale edilmesi ve panik anında neler yapılması gerektiğinde personele yangın güvenliği bilgisini vermek, yangına neden olan riskleri tanımlamak, yangın çıkmaması için alınması gereken önlem ve davranış biçimlerini göstermek, yangın anındaki tahliye yöntem ve yollarını öğretmek olduğu bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Akaryakıt İstasyonunda Yangın Tatbikatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2015 tarihinde saat 12 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akaryakıt İstasyonunda Yangın Tatbikatı haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:10
  • Akşam
   17:28
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı