Ordu Haberleri

ORDU HABERLERİ

  Akarsu: Fındıkta lisanslı depoculukla fiyat istikrarı oluşacak

  DHA
  13 Mart 2017 - 15:29Son Güncelleme : 13 Mart 2017 - 15:30

  Akarsu: Fındıkta lisanslı depoculukla fiyat istikrarı oluşacak

  Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) – ORDU Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık üreticisi tarafından yıllardır beklenen lisanslı depoculukla ilgili devlet tarafından çalışma yürütüldüğünü, bu çalışmanın gerçekleşmesiyle, istikrarlı bir fiyat oluşacağını söyledi.
  Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, hükümet tarafından fındıkta lisanslı depoculuk için çalışma yürütüldüğünü hatırlattı. Fındıkta emanetçilik sisteminin lisanslı depoculukla ortadan kalkacağını, böylece stok sorununun da ortadan kalkmış olacağını vurgulayan Selami Akarsu, “Burada Ordu’da milletvekillerimizin, Ziraat Odası Başkanlarımızın katılımıyla bir toplantı yaptık. Bakanlarımız ile görüştük. Cumhurbaşkanımız ile tekrar bu konuyu görüşeceğiz. Vekillerimiz, Bakanlarımız bu işin üzerinde duruyorlar. Bunu bu samimiyeti birebir gördük. Biz bu işten umutluyuz. Üreticilerimiz şu anki noktadan memnun olmabilirler, umutsuz olmasınlar. Fındık dosyası hükümetin en yetkili bakanlarının elinde, herkes notlarını aldı, üreticilerimiz rahat olsun. Üretici olarak fındığımızın bakımını iyi yapmalıyız. Özellikle belirtmek istiyorum. Emanete fındık vermesinler, bu işin asıl en büyük düşmanı bu olduğunu da unutmayalım. Yeni sezona en iyi şekilde hazırlanmalıyız” dedi.
  KURTULMUŞ VE CANİKLİ’YE RAPOR VERDİK
  Daha önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a fındıkla ilgili sorunları içeren bir rapor sunduklarını, aynı rapordan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye de verdiklerini ifade eden Akarsu şunları söyledi:
  “Şu anki tablo iyi bir tablo değil. Sayın Bakanımıza bu konuyu ilettik. Bunu özellikle belirttim. Bu süreçte ‘Fiyatlar daha da aşağıya doğru indiği takdirde müdahale edeceğiz’ dedi, net bir şekilde söyledi. İnşallah takip edeceğiz, üreticilerimiz bu konuda rahatlayacak. Sayın Bakanımıza, serbest piyasa kurulduğunda işleyişin güzel olduğunu, fiyatların belli bir rakamın altına hiç düşmediğini, şu anki süreçte, ihracatın tekele dönüşmesi sonucu serbest piyasanın işlemediğini, fındığın ihracatının İtalyan bir firmanın eline geçtiğini söyledik. Kendilerine bir dosya hazırlayıp sunduk. Daha önce de Numan Kurtulmuş bakanımıza da bir dosya sunmuştuk. Süreci gerçekten iyi takip ediyoruz. Üreticimizin ağzıyla diliyle o şekliyle anlattık bunu.”
  Ordu’da serbest piyasada ise fındık fiyatı 9.75 TL’den işlem görüyor.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  OrduBugün14 ºCHafif Yağmurlu
  • Perş13 ºC
  • Cuma13 ºC
  • Cmts15 ºC
  • Pazr20 ºC
  • Pzts13 ºC
  • Salı11 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı