İZMİR HABERLERİ

SEFERİHİSAR HABERLERİ

Akarca'ya tekrar mavi bayrak

DHA
26.07.2017 - 15:56Son Güncelleme :

SEFERİHİSAR Akarca Koyu'nda geçici olarak indirilen mavi bayrak yeniden göndere çekildi.

DHA

İl Halk Sağlığı yetkililerinin Akarca Plajı'ndaki 6 farklı noktadan aldığı deniz suyu analiz sonuçlarının temiz çıktığı açıklandı. İZSU Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisi'nin tam kapasiteyle çalıştığı ve tesisin çıkış suyundaki değerlerin kabul edilenden çok daha temiz olduğu belirtildi.

Akarcaya tekrar mavi bayrak

 

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Akarca Koyu, mavi bayrağına yeniden kavuştu. Geçtiğimiz haftalarda Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisi'nin arıtılmış sularının denize döküldüğü noktadan 1 kilometreden daha uzak bir yerden numune alınarak yapılan analizlerde sınır değerlerin üzerinde kirlilik tespit edilmesi üzerine Akarca Koyu'ndaki mavi bayrak geçici olarak indirilmişti. İZSU Genel Müdürlüğü ise yayınladığı raporlarda arıtma tesisinin çıkış sularının ön görülen standartlardan çok daha iyi kalitede olduğunu ortaya koymuş, kirliliğin söz konusu numunenin alındığı bölgede faaliyet gösteren sabit kamp, tesis, siteler veya tur teknesi gibi hareketli kirleticilerden kaynaklanabileceğini açıklamıştı. Bu gelişmenin ardından 14 Temmuz'da geçici süreyle önlem amaçlı indirilen Mavi Bayrak, Seferihisar Belediyesi tarafından Halk Sağlığı yetkilileriyle Akarca plajında 6 farklı noktadan alınan deniz suyu analiz sonuçlarının temiz çıkmasıyla yeniden asıldı.

Akarcaya tekrar mavi bayrak

 

 "ARITMA TESİSİ TAM KAPASİTE ÇALIŞIYOR"

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisi'nin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince denetlendiğini, alınan çıkış suyunun akredite İZÇEV, İZSU laboratuarlarında analizlerinin yaptırıldığını belirterek, bu analiz sonuçlarına göre arıtma çıkış suyundaki değerlerin kabul edilen maksimum değerlerin çok altında olduğunu dile getirdi. Ayrıca Seferihisar Arıtma Tesisi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurdurulan Online İzleme Sistemine sahip olduğu, otomatik olarak çalışan bu sistem çıkış suyundan  her 5 dakikada bir numune alınan alınarak ve analiz sonuçlarının Bakanlık ve İl Müdürlüğü'ne otomatik olarak iletildiği belirtildi. 4 Temmuz gününe ait kirlilik tespit edilen numunelerin Seferihisar Atıksu Arıtma Tesisi'nin arıtılmış sularının denize döküldüğü noktadan 1 km'den daha uzak bir yerden alındığı hatırlatılarak, kirliliğin söz konusu numunenin alındığı bölgede faaliyet gösteren sabit kamp, tesis, siteler veya tur teknesi gibi hareketli kirleticilerden kaynaklanabileceği, bu konuda İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Seferihisar Belediyesi ile gerekli çalışmaların başlatıldığı vurgulandı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Seferihisar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Seferihisar ilinden Akarca'ya tekrar mavi bayrak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 15 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akarca'ya tekrar mavi bayrak haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   06:00
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Melike Eczanesi

   Seferihisar
  Sayfa Başı