MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

AKAMİB şubat ayı ihracatı 48 milyon dolar

DHA
02.03.2018 - 16:41Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ihracatı, Şubat ayında yüzde 5,2 oranında artış göstererek 48 milyon 48 bin dolar olarak gerçekleşti.
Sektörel bazda ihracat rakamlarına göre Türkiye Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla yüzde 20,7 oranında artış göstererek 398 milyon 235 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Şubat ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise yüzde 3,1 oldu.
Sektör pazarlarını değerlendiren Başkan Bülent Aymen, ihracatı artırmak için var olan pazarlara devam eden ihracata ek olarak yeni pazarların da araştırılması ve değerlendirilmesi gerektiğini, bu amaçla çalışan AKAMİB'in 8-11 Mart 2018 tarihlerinde Singapur Mobilya Fuarı'na katılım göstereceğini söyledi.
Diğer taraftan Kereste-Palet sektöründe devam eden URGE projesini hatırlatan Aymen, "Proje kapsamında 5 farklı ülke pazarına heyetler düzenlendi. Bir sonraki heyet çalışması ise 2017 yılında AKAMİB tarafından en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında 4. sırada olan İtalya pazarı için yapılıyor. İtalya pazarına Şubat ayında gerçekleştirilen ihracatta AKAMİB olarak yüzde 13,6 oranında artış görülürken, Türkiye Geneli sektör rakamları ihracatı incelendiğinde geçtiğimiz yıla kıyasla uüzde100 artış olduğu görüldü" dedi.
Türkiye geneli sektörün Şubat ayında en önemli pazarı Irak olurken, AKAMİB ihracatında birinci sıradayaklaşık 32 milyon dolar ihracatı olan mobilyalar ürün grubu ihracatı yer aldı.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AKAMİB şubat ayı ihracatı 48 milyon dolar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı