İZMİR HABERLERİ

Akademisyenlerden Rektör Vekili Çelik'e teşekkür

DHA
02.02.2018 - 13:47Son Güncelleme :
DHA

DOKUZ Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik'in girişimleriyle daimi kadroya geçirilen genç akademisyenler, düzenledikleri program ile teşekkür etti. Törende konuşan Rektör Vekili Çelik, alın teri ve emekle elde edilmiş hakkı hiçbir zaman lütuf olarak sunmadıklarını, akademisyenlerden de çok şey beklediklerini söyledi.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında görev yapan ancak 2016'da çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye'deki diğer meslektaşları gibi geçici kadroya atanan Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki (DEÜ) ÖYP'li akademisyenler, DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve üniversite yönetimine daimi kadroya atanmalarındaki destekleri nedeniyle teşekkür programı düzenledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (DESEM) gerçekleştirilen ve DEÜ Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Recep Yiğit ile çok sayıda akademisyenin katıldığı etkinlikte konuşan Rektör Vekili Çelik, gelinen noktadan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek; alın teri ve emekle elde edilmiş hakkı hiçbir zaman lütuf olarak sunulamayacağını söyledi. Yaşanan süreci dikkatle ele aldıklarını aktaran Çelik, "ÖYP'li meslektaşlarımız, konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ederken, kadrolarla ilgili üniversitemizde nasıl bir uygulamanın yapılacağını heyecanla bekledi. Sonuçta bu konu, hem hassas hem de üzerinde titizlikle durulması gereken yaklaşımları gerektiriyordu. Biz de bunu yaptık" dedi.

"ÜNİVERSİTELERE ÖRNEK OLDUK"

Üniversite yönetimi olarak konuyu mevzuatlar çerçevesinde titizlikle incelediklerini kaydeden Çelik, "Sonuçta bizler, çözüm ürütmek için göreve gelmiştik ve keyfi uygulamalara da asla izin vermeyecektik. Böylece ÖYP'li mensuplarımızın mağdur olmayacağı; devletimizin de mevzuatlarla bize gösterdiği sınırlarda ne yapabileceğimizi araştırmaya başladık. Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde genç meslektaşlarımıza, hakları olanı verdik. Bu yaklaşımımız, Anadolu'daki 40'tan fazla üniversiteye ilham oldu ve onlar da bizi takip etti" diye konuştu.

"ÇALIŞMALARINIZI TAÇLANDIRIN"

Daimi kadroya geçen ÖYP'li genç bilim insanlarından daha üretken olmalarını da isteyen Çelik, "Biz gereğini yaptık, sıra sizde. Aldığınız eğitimin sonunda ortaya koyduğunuz eserinizi, patentle, kitapla ya da başka bir bilimsel çalışmayla taçlandırmanızı diliyoruz" dedi.

TEŞEKKÜR İÇİN 100 FİDAN

ÖYP'li akademisyenler adına bir konuşma yapan DEÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araş. Gör. Çiğdem Tepe, bu süreçte kendilerine destek veren başta Rektör Vekili Çelik olmak üzere üniversite yönetimine teşekkür etti. Tepe, bu kararın alınması ve anlamlı bir anı bırakmak için Rektör Vekili Çelik adına Ege Orman Vakfı'nın Tire'de yapmakta olduğu ağaçlandırma çalışmasına 100 adet fidan bağışında bulunduklarını aktardı. Tepe, konuşmasının ardından sembolik fidan sertifikasını Rektör Vekili Çelik'e hediye etti.

Programda ÖYP hakkında kısa bir sunum yapan DEÜ ÖYP Koordinatörü Prof. Dr. Kadriye Ertekin ise DEÜ'nün konuyla ilgili yaptığı çalışmaları ve istatistikleri paylaşarak; yürütülen çalışmalardan ötürü üniversite yönetimine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Rektör Vekili Çelik, ÖYP'li genç akademisyenlere aidiyet duygusunu güçlendirmek adına rozet takarak, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Akademisyenlerden Rektör Vekili Çelik'e teşekkür haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:24
 • Yatsı
  20:40
Sayfa Başı