Gündem Haberleri

  Akademisyenler için Genelkurmay’a gidecek

  Esra KAYA/ANKARA
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, askere gidecek akademisyenlerin vatani görevlerinin 1 aylık temel eğitimini kışlada, kalan kısmını üniversitelerde yapmaları için Genelkurmay Başkanlığı’na teklif götürmeyi düşündüklerini açıkladı. Özcan, yeni kurulanlar başta olmak üzere üniversitelerdeki öğretim elemanı açığını kapatmak için bu yola başvurduklarını bildirdi.

  Özcan, Hürriyet’e şunları söyledi: “Akademisyen bulmakta zorluk çektiğimiz birçok üniversitemiz var. Görevli akademisyenlerimiz de askere gitme zamanları geldiğinde ayrılmak zorunda kalıyorlar. Bu bizi zora sokuyor. Bu konudaki şahsi düşüncem, askerliğini yapmamış akademisyenlerimizin 1 aylık temel eğitimlerini kışlada tamamlayıp, sonra üniversitedeki görevlerine dönerek askerliklerini burada sürdürmeleri. Bu düşüncemi öncelikle Genel Kurul toplantısında üyelerimizin görüşlerine sunacağım. Fikirlerini alacağım. Sonra bu öneriyi Genelkurmay Başkanlığımıza götüreceğim. Uygun görürlerse, bu sistemi başlatabiliriz. Hayata geçmesini çok önemsiyoruz.”

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, yaklaşık 40 bin polisin askerlik yapmamasına yönelik alternatifli bir çalışma yaptıklarını açıklamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı