Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Akademik yağmacılık had safhada

  Hürriyet Haber
  25 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 1997 - 00:01

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ahlakı Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hasan Yazıcı, Türkiye'de akademik alanda yapılan ‘‘yağmacılığın’’, yani başkasının eserinden aşırmanın çok büyük boyutlarda olduğunu bildirerek ‘‘Bilim adamı için en büyük ahlaksızlık, yağmacılıktır. Başkasından aşırmak gibi büyük ahlaksızlık yoktur’’ dedi. Bilimsel yağmacılığı önlemek ve tespit etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi'nde bir komisyonun çalıştığını bildiren Prof. Dr. Yazıcı, şöyle konuştu:

  ‘‘İşin kötü tarafı, buna pek tepki de gelmiyor. Deniyor ki, ‘Bu hep vardı, ilkokul çağında hepimiz ansiklopedilerden bir şeyler çekeriz. Başka kitaptan alıntı yaptık deriz. Bu içimizde vardır'. Halbuki bu yanlış, çünkü bu alışkanlıkta olan insanlar, bir türlü özgün fikir üretemiyorlar.’’

  Prof. Yazıcı, ‘‘Yağmacılığın lisans, üst lisans, master ve doktora tezlerinde çok sayıda olduğu düşünülüyor’’ diye konuştu. Bilimsel yağmacılık konusunda tam bir istatistik olmadığını belirten Prof. Yazıcı, ‘‘Özellikle 12 Eylül 1980'den sonra birtakım devlet memurlarına, gümrükte çalışanlara, polislere böyle uydurma master ve doktora tezleri yaptırıldığı söyleniyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı