« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Akademi Ligi başlıyor

Futbolda Coca-Cola Akademi Ligi 2012-2013 sezonuna katılacak takımlar ve grupları ile Coca-Cola Elit Akademi Ligi'nde yer alacak takımlar belirlendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gelişim Ligleri Statüsü'nde yer alan esaslara göre ilgili kriterleri yerine getiren kulüplerin oluşturduğu ligler 1 Eylül 2012 tarihinde başlayacak.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yapılan açıklamaya göre, bu sezon TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü'nün organizasyonunda; Akademi ve Elit Akademi olmak üzere iki farklı lig yer alacak. Coca-Cola Akademi Ligi organizasyonunda takımlar bölgesel olarak gruplandırılırken, Elit Akademi Ligi organizasyonu yurt geneli bir gruplandırılmayla oynanacak. Her iki lig organizasyonunda da yaş kategorileri 14 yaş altı, 15 yaş altı, 16 yaş altı, 17 yaş altı ve 18 yaş altı olmak üzere belirlenirken, katılımcı kulüpler liglere tüm yaş gruplarında katılmak zorunda olacak.

Coca-Cola Akademi Ligi bu sezon; Batı A, Batı B, Anadolu A, Anadolu B Grupları ile Doğu Anadolu Gruplarında bölgesel olarak oynanacak. Batı A Grubu'nda yer alan 12 takım, Batı B Grubu'nda yer alan 10 takım ile Doğu Anadolu Grubu'nda yer alan 7 takım müsabakalarını çift devreli lig olarak oynayacakken, 6'şar takımdan oluşan Anadolu A Grubu ve Anadolu B Grubu ise müsabakalarını 3 devreli lig usulüne göre olarak yapacak.

18 yaş altı takımları görücüye çıkacak

Yurt genelinde oynanacak Coca-Cola Elit Akademi Ligi'ne katılacak 16 profesyonel kulüp çift devreli lig usulüne göre bu kategorideki müsabakalarını oynayacaklar.

Her iki lig organizasyonunda da 18 yaş altı grubunda yer alan takımlar, ligin ilk ve ikinci yarılarında en az 3'er olmak üzere toplam en az 6 müsabakasını, bağlı oldukları kulübün (A) takımlarının resmi müsabakalarını oynadığı stadyumda ve günde yapmak zorunda olacaklar.

57 kulüp, haftada 140 maç

Bu sezon Coca-Cola Akademi Ligi ve Coca-Cola Elit Akademi Ligi'nde yer alan toplam 57 kulüp, 5 yaş grubunda (14 yaş altı, 15 yaş altı, 16 yaş altı, 17 yaş altı, 18 yaş altı) mücadele edecek ve haftada 140 müsabaka oynayacaklar.

14 ve 15 yaş altı grubu maçları cumartesi, 16 ve 17 yaş altı grubu maçları pazar, 18 yaş altı grubu maçları ise cumartesi veya pazar günleri oynanacak.

Lig fikstürleri www.tff.org adresinden yayınlanacak ve katılımcı kulüplere bildirilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler