İZMİR HABERLERİ

AK Partili Sürekli 'evet' istedi

DHA
28.03.2017 - 13:23Son Güncelleme :
DHA

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Anayasa Mahkemesi ve HSYK üyelerinin belirlenmesinde Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin artmadığını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni dikta rejimi olarak tanımlayanların itirazlarının arkasında farklı niyetler yatıyor" dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Bayraklı Alpaslan Mahallesi'nde kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti, partili kadınlarla biraraya geldi, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı'na gitti, Bayraklı’da Cengizhan ve 75. Yıl mahallelerinde gece geç saatlere kadar dolayıp 'evet istedi. Sürekli, burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Bugünkü sistemde 17 üyesi olan AYM’nin 14 üyesini Cumhurbaşkanı, 3 üyesini meclis seçiyor. Yeni sistemde nasıl olacak? Günümüzde Cumhurbaşkanının belirleme hakkı olan 17 üye 12’ye düşecek. Meclis yine 3 üye seçmeye devam edecek. HSYK’da 4 üye cumhurbaşkanı seçiyor. Diğer üyeler de bürokratik olarak atanmışlar arasında yapılan seçimle belirleniyor. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yeni sistemde adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olacak ve HSK’nun bugün 4 üye seçme yetkisi aynen devam edecek. Ayrıca 'yeni sistemde yetkisiz, fonksiyonsuz kalacak' denilen meclise yeni bir yetki vereceğiz. Bu yetki de HSK’ya 7 üye atama yetkisi. Peki bugünkü sistemden farklı olarak yeni sistemde Cumhurbaşkanına HSK ve AYM için verilen artı bir yetki verilecek mi? Verilmeyecek. Şimdi bu sistem birilerinin iddia ettiği gibi devletin yetkilerinin tek bir adamda toplandığı bir diktatörlük sistemi olmadığına göre o kişilerin itirazlarının arkasında farklı niyetler yatıyor."
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Partili Sürekli 'evet' istedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 13 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Partili Sürekli 'evet' istedi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı