İZMİR HABERLERİ

AK Partili sürekli: Askeri yargı kaldırılacak

DHA
27.03.2017 - 13:07Son Güncelleme :
DHA

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, anayasa değişikliğini anlatırken “Askerler ayrı usule tabi, siviller ayrı usule. Şimdi yargılamada birliği sağlayan tarihi bir adım atılacak ve askeri yargı kaldırılacak" dedi.

Aliağa’da referandum çalışması yapan AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, şunları söyledi:

"Anayasamızda 'yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır' ifadesi var. Bunun yanına 'tarafsız' kelimesi ilave edilecek. Bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır olacak. Tarafsızlık yargı niteliğinde tartışmalarda en üst noktalarda yer alan eleştiri konusu. Şimdi bu bir anayasal dayanağa kavuşturulacak. Bu büyük bir adımdır. Asker kişilerin yargılandığı Askeri Ceza Mahkemeleri, Askeri Yargıtay var ve idari eylem ve işlemleri dolayısıyla da Askeri Yüksek İdare Mahkemesi var. Hukuk devletinde tek yargı olur, iki tane yargı olmaz. Askerler ayrı usule tabi, siviller ayrı usule tabi. Askerler ayrı mahkemede yargılanıyor, siviller ayrı mahkemede yargılanıyor. Bu sanki Türkiye'de iki ayrı devlet varmış görüntüsü yaratıyor. Bir yandan çift başlı bir yürütme var diyoruz, hem başbakan, bakanlar kurulu var hem de cumhurbaşkanı var. Öte yandan çift bir yargılama usulü var. Şimdi yargılamada birliği sağlayan tarihi bir adım atılacak. Askeri yargı kaldırılacak. Sadece disiplin mahkemeleri kurulabilecek. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kaldırılacak. Askeri Yargıtay ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de Danıştay ile birleştirilecek. Bu, hukuk devletini zayıflatan bir şey değildir."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Partili sürekli: Askeri yargı kaldırılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 13 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Partili sürekli: Askeri yargı kaldırılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı