İZMİR HABERLERİ

AK Partili Nükhet Hotar: "Seçilme Yaşını 18’e İndireceğiz"

IHA
12.10.2015 - 10:42Son Güncelleme :

AK PARTİ SOSYAL POLİTİKALARDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE İZMİR MİLLETVEKİLİ PROF. DR. NÜKHET HOTAR, SEÇİLME YAŞINI 18'E İNDİRECEKLERİNİ İFADE EDEREK, "GENÇLERİMİZİN SİYASETTE DAHA AKTİF ROL ALMALARINI SAĞLAYACAK SEÇİLME YAŞINI 25’E DÜŞÜRMÜŞTÜK; ŞİMDİ İSE BU YAŞI 18’E İNDİRECEĞİZ" DEDİ.

IHA

AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, seçilme yaşını 18’e indireceklerini ifade ederek, "gençlerimizin siyasette daha aktif rol almalarını sağlayacak seçilme yaşını 25’e düşürmüştük; şimdi ise bu yaşı 18’e indireceğiz" dedi.
AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar, seçim çalışmaları kapsamında gençlerle bir araya geldi. Türk gençliğini bugünün enerjisi, yarının teminatı olarak gördüklerini belirten Hotar, eğitime devam eden gençlerin ve 18 yaş altı tüm çocukların genel sağlık sigortasından ücretsiz faydalanması, 2002’de 45 TL olan burs ve kredi miktarının 330 TL’ye çıkması ve üniversite harçlarının tamamen kaldırılması ile maddi olarak gençleri büyük bir yükten kurtardıklarını söyledi. Hotar, "Lise ve üniversiteyi bitiren gençlerimizin iki yıl süreyle sağlık sigorta primlerini biz ödeyeceğiz. Ayrıca, gençlerimizin siyasette daha aktif rol almalarını sağlayacak seçilme yaşını 25’e düşürmüştük; şimdi ise bu yaşı 18’e indireceğiz. Cumhuriyet tarihinde en çok üniversite kuran partimizin ana hedeflerinden biri de eğitim almamış hiçbir gencimizin kalmamasıdır. Eğitimin kalitesini arttıracak düzenlemelerin yanında yüksek lisans ve doktora programları için yurtdışına gönderilen öğrenci sayısını da yükselteceğiz. Ayrıca yükseköğrenimde, müracaat eden tüm öğrencilerimize barınma imkanı sağlamak amacıyla kalitelerini arttırdığımız gibi yurt kapasitelerini arttıracağız” dedi.
Hotar ayrıca, ilk kez AK Parti döneminde genç istihdamı için teşvikler sağlandığının altını çizerek, "18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanların istihdamını teşvik amacıyla gençlere ait SSK primlerini belirli oranlarda 5 yıl boyunca karşıladık. İlk kez iş bulan gencimizin bir yıl süre ile maaşının devlet tarafından ödenmesi, genç girişimcilerimizin sermaye şirketlerine ilk defa vergi muafiyeti, ’100 Genç Girişimciye 100 Bin Lira Hibe Desteği’ programı, şirket kurma masrafları ve diğer harcamaları için 50 bin TL hibe olmak üzere 100 bin TL gibi çeşitli proje ve desteklerle gençlerimizin ekonomik hayatta daha aktif olmalarını hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.
Hotar ayrıca, gençlerin kültür ve sanatla beslenmelerini, sanat icra etmelerini sağlayacak ’sanat evleri’ ve ’gençlik stüdyoları’ kuracaklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Partili Nükhet Hotar: "Seçilme Yaşını 18’e İndireceğiz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Partili Nükhet Hotar: "Seçilme Yaşını 18’e İndireceğiz" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı