Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ak Parti'li Kılıç: Tahliyelerde kabahat bizim

  Murat SANDIKÇI/SAMSUN, (DHA)
  07.01.2011 - 17:08 | Son Güncelleme: 07.01.2011 - 17:07

  SAMSUN’da bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, 6.5 yıl önce çıkan bir kanunun yürürlüğe gireceği tarihin belli olmasına rağmen davaların her gün birer, ikişer karara bağlanmasının sağlanamamasının kabahatinin Türkiye Büyük Millet Meclisi ve AK Parti’de olmadığını söyledi.

  AK Parti İlkadım İlçe teşkilatını ziyaret eden Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CMK’nın 102’nci maddesinin yeni çıkan bir kanun olmadığını belirtti. Türkiye’deki yargılanan kişilerin uzun süre tutuklu kalmalarının adalet kavramına aykırı olduğu için AİHM’in Türkiye’yi eleştirdiğini kaydeden Kılıç, "Dolayısıyla bu çerçevede bir hukuk reformuna yönelik adım olarak 2004 yılında CMK’da gereken değişiklik yapıldı. Yürürlülük tarihi olarak da 2005 yılbaşı gösterildi. Ancak Yargıtay’dan ve hukuk çevrelerinden kanunun uygulanması için süre talep edilince biz bu kanunun uygulanmasını önce 2008 yılbaşına erteledik. Sonra yine ’hazır değiliz’ ikazı gelince, CMK 102 uygulamasını 2011 yılı 1 Ocak tarihine erteledik. Yani bu kanundaki değişiklik TBMM’de kabul edildikten 6.5 yıl sonra yürürlüğe girmiş bulunmaktadır" dedi.

  Yargıtay’a tepki gösteren Suat Kılıç, "Burada basit bir soruyu Yargıtay’a sormak lazım: Başta Hizbullah olmak üzere terör örgütleri, suç örgütleri ve bireysel suçlarda dava dosyalarının temyiz incelemelerini karara bağlamak için 6.5 yıl ne beklediniz? Bu dosyaların karara bağlanmamış olması Türk yargısı adına üzücü bir durumdur" diye konuştu.

  Dosyaların Yargıtay’ın tozlu raflarında beklemeye terk edildiğini söyleyen Kılıç, Yargıtay’ın yoğun iş yükünün farkında olduklarını da ifade etti. Ancak yine de örgütlü suçların, ağır cezalık işlerin, terör örgütüyle alakalı davaların, cinayet ve tecavüz gibi ağır meselelerdeki dava dosyalarının öne çekme yetkesinin Yargıtay’a ait olduğunu kaydeden Suat Kılıç, "1996’da yargılaması bitmiş ve temyiz dosyası Yargıtay’a gönderilmiş olan dava dosyaları var. 1997, 1999, 2000, 2001’de temyiz için Yargıtay’a gönderilmiş dosyalar var. 14 yıl boyunca bir dosyadaki suçlu, sanık, zanlı, adına ne derseniz deyin, Yargıtay’dan onama ya da bozma kararını dolayısıyla adaletin tecelli etmesini bekleyenler var. Buna rağmen Yargıtay bir hüküm ortaya koyamıyor" dedi.

  2004’te çıkan bir kanunun 2011’de yürürlüğe gireceğinin belli olduğunu kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, şunları söyledi:

  "Bu kanundan kimlerin yararlanarak dışarı çıkacağı belli. Buna rağmen Yargıtay’ın 6.5 yıl boyunca bu davaları her gün birer, ikişer karara bağlamasını sağlayamamasının kabahati TBMM’de, AK Parti’de değildir. Bu tutukluların serbest kalması Yargıtay’ın karara bağlayamamasının neticesidir. Bugün kamuoyunda kaygı yaratan cinayetlerin faillerinin bırakılmasının görüntüleri eşliğinde yapılan yıpratma kampanyası AK Parti hükümetine yönelik bir yıpratma kampanyasıdır. Biz göz göre göre bu yıpratma kampanyasına sessiz kalamayız."

  ’MUHTEŞEM YÜZYIL’A TEPKİ

  Suat Kılıç, bir soru üzerine, ’Muhteşem Yüzyıl’ adlı televizyon dizisine de tepki göstererek, 600 yıllık Osmanlı tarihinin harem üzerine inşa edilmediğini belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı