İZMİR HABERLERİ

AK Partili Kaya'ya 'aymazlık' yanıtı

DHA
17.08.2017 - 10:26Son Güncelleme :
DHA

"Sağlık konseptiyle planlanmış İnciraltı"nın 13 yıllık görev süresi içindeki en büyük hayali olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "2005-2006 yıllarında bu bölgedeki 1255 dönümü Türkiye'nin insan eliyle yapılmış en büyük kent ormanı haline getiren biziz. Kimse bu konudaki samimiyetimizi test etmeye kalkmasın. Asıl aymazlık, İnciraltı'nın planlanması konusunda beni engel olarak göstermeye çalışmaktır" dedi.

İzmir'de İnciraltı planları üzerinden tartışma sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İnciraltı planları 10 yıldır ne bekliyor" diye sorunca AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, açılan davaları ima ederek, "Kocaoğlu'nun keyfini bekliyoruz. Bu açıklama tam bir aymazlık örneği" demişti. Kocaoğlu, bu sözlere şöyle yanıt verdi:

"Bu benim 13 senelik hayalim. Bunca yıllık emeğim, çabam ortadayken, İnciraltı'nın planlanması konusunda beni çözümsüzlüğü isteyen taraf olarak göstermeye çalışmak büyük haksızlık. Asıl aymazlık budur. O dönem Tarım İl Müdürlüğü, bölgenin tarım dışı alan olarak belirlenmesi talebimize olumsuz yanıt verince, bizim planlama girişimimiz de durdu. Ama o günden itibaren, kentin kalkınması ve İnciraltı'nın kurtarılması için bölgenin planlanması gerektiğini her fırsatta dile getirmeye devam ettik. İnciraltı'nın planlanması, siyasi malzeme yapılmayacak kadar önemlidir. Biz göreve başladığımızdan bu yana vargücümüzle bunun için çalıştık, çabaladık. 2005-2006 yıllarında İnciraltı'daki 1255 dönümü Türkiye'nin insan eliyle yapılmış en büyük kent ormanı haline getiren de biziz. Dolayısıyla kimse samimiyetimizi test etmeye kalkmasın! Asıl aymazlık, İnciraltı'nın planlanması konusunda beni engel olarak göstermeye çalışmaktır. Biz görevimiz ve sorumluluğumuz gereği, gördüğümüz yanlışları bildiriyor ve uyarıda bulunuyoruz. Düşük yoğunluklu, arazinin getirisini sadece emsalde görmeyen ve nitelik yükleyerek bölgede değer artışı sağlanacağını düşünüyoruz. Orada ticaret olmamasından yanayız. Alana ticaret merkezi yapılması yerine, bölgenin sağlık konsepti olarak planlanması gerekir. İkincisi, kısıtlı bir yoğunluk verilmesinden yanayız. Başından beri İnciraltı'nın doğru planlanmasının hem mal sahiplerinin hem de kentin geleceği için çok önemli olduğuna inanıyoruz. 4.2 milyon İzmirli adına konuşurken bunun sorumluluğunu unutmuyoruz. Her büyük kent rant yaratır; rant yaratılması da kötü bir şey değildir. Problem, bu rantın nasıl paylaşılacağıdır. Bunu birileri alıp götürecek mi, yoksa orada çalışan ve üreten mi kullanacak? Biz buradaki rantın, toprağı babasından, dedesinden miras kalmış arazi sahiplerine bırakılması yönünde planlama taraftarıyız. İnciraltı bizim istediğimiz şekliyle, sadece sağlık konseptiyle planlanırsa, yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayacak müthiş bir bölgeye de sahip oluruz."

"YANLIŞ VARSA SESSİZ KALMAYIZ"

2015 yılındaki plan iptalinin, Büyükşehir Belediyesi'nin değil bölge sakinlerinin açtığı davalar sonucunda olduğu ve ÇED'le ilgili bir itirazlarının da bulunmadığı bilgilerini özellikle paylaşan Başkan Aziz Kocaoğlu, "AKP Milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya'nın İnciraltı'nın planlama sürecine ilişkin açıklamalarının kamuoyunu yanıltma ve hedef şaşırtmaya yönelik olduğu aşikardır. İnciraltı, İzmir'in kalkınmasında kaldıraç görevi üstlenecek çok özel bir bölge.  O nedenle planlar yapılırken mutlaka görüşlerimiz sorulmalı ve dikkate alınmalıdır. İzmirlilerin temsilcisi olarak buna hakkımız var. Dava açma gibi bir derdimiz ise asla olmadı. Tam tersine, İzmir'e iş yapılsın istiyoruz. Ama yapılan yanlışlar varsa da kimse sessiz kalmamızı beklememeli! Kentin geleceğini sıkıntıya sokacak emrivakiler konusunda önce ilgili makamları uyarıyoruz. Çaresiz kaldığımızda da gideceğimiz makam elbette yargıdır" dedi.

"SİYASİ CEHALET"

Kocaoğlu, Kaya'nın "Yetmedi, kendileri yerine paydaşları olan meslek odalarına dava açtırdılar" cümlesini de "Siyasi cehalet" olarak nitelendirerek şunları söyledi:

"İzmir'deki meslek odalarını birilerinin paydaşı ya da arka bahçesi olarak nitelendirmek, sorumlu bir siyasetçiye yakışan üslup değildir. Söz konusu odaların Büyükşehir Belediyesi'nin plan ve projeleri aleyhine açtığı pek çok dava varken böyle bir ithamda bulunmak ise gerçekten komik olmuş. İzmir'in bu nadide parçasını gelin bir an önce planlayıp Avrupa'nın en önemli sağlık merkezlerinden biri haline getirelim. Büyükşehir Belediyesi olarak, dün olduğu gibi bugün de her türlü katkıyı koymaya tüm samimiyetimizle hazırız."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AK Partili Kaya'ya 'aymazlık' yanıtı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı