İZMİR HABERLERİ

AK Partili Doğan'dan zam eleştirisi

DHA
12.07.2018 - 15:34Son Güncelleme :

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi eski üyesi AK Parti'li Bilal Doğan, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından suya yapılan zamları eleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin vatandaşları bir kez daha mağdur ettiğini ileri süren Doğan, seçimlerin ardından yapılan zamların, siyasi bir karar olduğunu iddia etti. Doğan, zam kararının yerel seçimlere hazırlık anlamı taşıdığını söyledi.

DHA

 

AK Partili Bilal Doğan, 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından gelen yüzde 5'lik zamla birlikte son iki yılda yapılan 4 ayrı artışla su fiyatlarının toplamda yüzde 30 oranında arttığını söyledi. İZSU Genel Müdürlüğü'nün aldığı son zam kararı ile birlikte vatandaşın sabır taşının çatladığını ve olmayan hizmetin parasının istendiğini iddia eden Doğan, "2017 yılının başından bu yana içme suyu tarifesinde 4'üncü kez zam yapıldı. 2012 yılından bu yana su fiyatlarına tam 14 kere zam yapan kurumun yönetim kurulu başkanı olan sayın Aziz Kocaoğlu'na sormak istiyoruz. Acaba bu 6 yılda kentin su ve kanal altyapısı ile ilgili ne hizmet ürettiniz? 6 yıl önce 2.28 liradan satılan su bugün ne oldu da bu kadar değerlendi ve 4.81 TL'ye satılacak? Kağıt üstünde harikalar yaratan ve proje üstüne proje açıklayan sayın Kocaoğlu, sorumlu olduğunuz İZSU acaba temel hizmetleri olan bakım, onarım, tadilat, tamirat ve temizlik faaliyetleri haricinde bu kente yön verecek ne gibi çalışmalar üretti? Geleceğe yön verecek projeleri geçtik ama; yaptığınız hizmetlerin kalitesi, kokudan geçilmeyen Meles Deresi, yıllardır yüzde 30'larda seyreden sudaki kayıp kaçak oranları ve günlerce tamir edilmeyen altyapı arızaları, hizmet fakirine dönen köyler, kırsal beldeler ve çevre ilçelerdeki manzara, hatta bu çağda günlerce susuz bırakıp tankerle su dağıttınız kent halkının yaşadığı içler acısı manzarada da ortadadır. Hal böyleyken yapılan bu zam neyin nesidir? Başlanamayan körfez temizliği projesi, temeli dahi atılamayan arıtma tesisleri ya da yarım kalan Çiğli 4'Üncü Faz Tesisi'nin inşaatında oluşan zararları da kent halkının sırtına mı yükleyeceksiniz" diye konuştu.

"YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIK"

Geçen yıl İstanbul, Ankara, Balıkesir gibi illerin suda indirim kararı alındığını belirten Bilal Doğan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu'nun, "Kanun çıksın suyu bedavaya verelim" sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: "İZSU'nun bu hali bize 'Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' dedirtmekte. Senelerdir sudaki kayıp kaçağı önleyin, altyapınızı yenileyin derken kulaklarını tıkayanlar, suya zam değil indirim yapın diye verdiğimiz yazılı önergelerimizi reddedip suya zam kararı alan bu belediyecilik anlayışına  artık İzmirlilerin de sabrı kalmamıştır."

İZSU'nun hizmet değil zam yaptığını savunan Bilal Doğan, "İZSU'nun uyguladığı bu fahiş fiyat politikasına artık son verilmelidir. Kentine yabancı, halkına eziyet eden bu anlayış İzmirlileri olumsuz etkilemektedir. Üstelik alınan bu zam kararı için seçimlerin bitmesinin beklendiği de gün gibi ortadadır" dedi. İZSU'nun bu son zam kararının yerel seçimlere hazırlık anlamı taşıdığını öne süren Doğan, "Kaldı ki, aynı şekilde yüklü miktarda kredi çekme kararı alan İZSU'nun artık borç batağında olduğu açıkça görülmektedir. Artık sayın Kocaoğlu'nun acilen şapkayı önüne koyma ve kötü giden bu kuruma çeki düzen verme vakti gelmiştir. İzmirlilerin üst üste gelen bu zamlara ve iflasa sürüklenen belediyeye cevabı önümüzdeki yerel seçimlerde sandıkta vereceği gün gibi ortadadır" diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden AK Partili Doğan'dan zam eleştirisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Temmuz 2018 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Partili Doğan'dan zam eleştirisi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:26
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:31
 • Yatsı
  22:03
Sayfa Başı