MARDİN HABERLERİ

AK Partili Çelik’ten Toplu Oy Kullanma Uyarısı

IHA
08.10.2015 - 15:02Son Güncelleme :

MARDİN'DE BAZI İLÇELERDE SEÇİME KATILIM ORANININ YÜZDE 90'NIN ÜZERİNDE OLMASINI DİKKAT ÇEKEN AK PARTİ MARDİN MİLLETVEKİLİ ADAYI SÜLEYMAN ÇELİK, SANDIK BAŞINA GİTMEYEN HALKIN YERİNE OY KULLANILMASININ İRADELERİNE SAYGISIZLIK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Mardin’de bazı ilçelerde seçime katılım oranının yüzde 90’nın üzerinde olmasını dikkat çeken AK Parti Mardin milletvekili adayı Süleyman Çelik, sandık başına gitmeyen halkın yerine oy kullanılmasının iradelerine saygısızlık olduğunu söyledi.
Seçim çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi veren AK Parti Mardin milletvekili adayı Süleyman Çelik, sandık güvenliği konusunda bir değerlendirmede bulundu. Çelik, parti olarak seçim ve sandık güvenliği için çok farklı bir çalışmanın içinde olduklarını belirterek, halkın iradesinin sandığa yansıması için ne yapılması gerekiyorsa bütün o önlemlerin alınacağını vurguladı. Mardin’de geçen seçimde yüzde 20 ile 30 civarında sandığa gitmeyen insanların yerine oy kullanıldığını ifade eden Çelik, “Bu seçimde AK Parti olarak başkasının yerine kullanılan oyların takipçisi olacağız. Halkın iradesine saygı diye ortaya çıkanların halkın iradesine ipotek koymamaları gerektiğini, halkın iradesine saygılı olmaları gerektiğine inanıyoruz. Başkasının yerine oy kullanmak anayasal bir suç olduğu gibi aynı zamanda hak gaspıdır da. Buna göz yuman veya izin veren sandık görevlilerine de 3 yıl ile 8 yıl arasında ceza veriliyor” dedi.
“HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK”
Seçimlerin demokrasi bayramı olduğunu dikkat çeken Çelik, “Seçimler, halkın kendi kendini yönetmesi ve temsilcilerini seçmesi adına önemli bir göstergedir. Seçimlerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi gerekir. Sandık başında sandığa gelmeyenler başta olmak üzere yerlerine oy kullanılması o halkın iradesine en büyük saygısızlıktır. Sadece sandık güvenliğini almakta yetmiyor. İnsanların oy kullanırken üzerinde psikolojik bir baskı da olmaması gerekiyor. İstediğiniz kadar en iyi insanları sandık görevlisi olarak seçin, insanlar o sandığa giderken üzerlerinde psikolojik bir baskıyla gidiyorlarsa yine seçim güvenliği yeterince sağlanamamış demektir. Özellikle kırsal kesimde insanların bunu biraz daha fazla hissetmesi gerekiyor. İnsanların rahat bir şekilde oylarını kullanabilmeleri ve demokrasi bayramına katkı sunmaları gerekir. Geçen seçimde kırsal kesimde sıkıntılar fazlasıyla vardı. Bu dönemde güvenlik güçlerimiz kesinlikle bu konuda ciddi adımlar atarak önüne geçerek gerekli önlemleri alacak” diye konuştu.
“MESELE AK PARTİ MESELESİ DEĞİLDİR”
Toplu oy kullanımının önüne tamamen geçmek için bütün siyasi partilere çağrıda bulunan Çelik, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"Özellikle bu, köylerde ve kenar mahallerde biraz daha sıkıntılı oluyor. Köylerde oy kullanmaya gelmeyenlerin yerine oy kullanmalar oluyor. Önceki seçimlerdeki sandık sonuçlarına baktığımız zaman aradaki fark görülmektedir. Bu da sandık sonuçlarına baskı yapıldığı veya sandık sonuçlarıyla oynandığı açıkça görülmektedir. Bu yüzden insanların iradesi tam anlamıyla sandığa yansımaması söz konusudur. Mesele, AK Parti meselesi değildir. Hangi partiye oy verirse versin, biz hiçbir vatandaşımızın tek bir oyunun bile zayi olmasını istemiyoruz. Burada AK Parti’ye verilen oyu korumak istediğimiz kadar CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye, diğer partilere verilen oyu da korumak istiyoruz. Vatandaşlarımızın iradelerinin sandığa etkili bir biçimde yansıması konusunda sıkıntı vardır. Buralarda birtakım sıkıntılar olduğu geçen dönemlerin seçime katılma oranını karşılaştırdığımızda net olarak karşımıza çıkıyor. Biz orada, o sandıklarda hangi partinin birinci, ikinci olduğunu tartışmıyoruz. Ona saygımız var. Ama buralarda bir manipülasyon olduğu çok açık ve ortadadır. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların iradelerinin sandığa tam ve etkili biçimde yansımasının bizim olduğu kadar her siyasi partinin de birinci sıradaki görevidir. Tek bir oy bile doğru bir biçimde sandığa yansısın, ondan sonra çıkan sonucu hepimiz saygıyla selamlayalım. Ama tehditle, baskıyla bu olduğu zaman ve bu şikayetler muhtarlar, yerel yöneticiler, vatandaş düzeyinde yoğun bir biçimde geldiği zaman o zaman buna karşı tedbir almak gerekir. Kastedilen şey AK Parti’nin alacağı oyların güvenliği değildir, burada kastedilen şey, demokrasinin, sivil siyasetin güvenliğidir. Bunun içinde AK Parti’nin de, diğer partilerin de oyları var. Bu durum vatandaşın iradesine ipotek koymak gibi bir şey, kabul edilemez bir şey bizim için. Bunun önüne geçmek için de gerekli olan bütün hukuki yollara başvuracağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden AK Partili Çelik’ten Toplu Oy Kullanma Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Partili Çelik’ten Toplu Oy Kullanma Uyarısı haberi güncellenecektir.

  MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:46
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:13
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:44
  • Yatsı
   19:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı