Gündem Haberleri

  AK Partili 4 belediye Alman kredisi aldı

  ANKARA
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, AK Partili Kayseri, Samsun ve Bursa Büyükşehir ile Denizli Belediyesi’nin Alman Kalkınma Bankası “KfW” ile kredi anlaşması yaptığını açıkladı.

  Günaydın, “CHP’li İzmir ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri ise benzer anlaşmaları yapmalarına karşın, Hazine’den onay gelmediği için kredi kullanamadı” dedi. CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Günaydın, şunları söyledi: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi su, Denizli Belediyesi katı atık, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi atık su tesislerini KfW kredisiyle tamamlamıştır. Bunlardan ilk ikisi AKP, diğeri BDP’lidir. Kullanılan kredi toplamı 700 milyon Euro’dur. Samsun ve Bursa Büyükşehir belediyeleri atık su, Batman ve Siirt belediyeleri su ve atık su tesisleri için kredi kullanarak çalışmalara başlamıştır. Bu belediyelerden de ilk ikisi AKP, diğerleri BDP’lidir. Kullanılan kredi toplamı 150 milyon Euro’dur. Henüz kredi almamakla birlikte, KfW’den kredi alma görüşmelerini yapan ve Hazine’den izin alma sürecinde olan belediyeler ise Muş, Diyarbakır, Antalya ve İzmir Büyükşehir’dir. Toplamı 150 milyon Euro olan bu hazırlık sürecindeki projelerden AKP’li Muş Belediyesi ve BDP’li Diyarbakır Belediyesi’ne ait olanlar atık su projeleridir.

  İzmir ve Antalya’ya onay yok

  CHP’li İzmir ve Antalya büyükşehir belediyeleri Alman Kalkınma Bankası KfW ile kredi görüşmesi yapmasına karşın Hazine’den onay gelmediği için kredi kullanamamıştır. Biz AKP’den şimdi yanıt bekliyoruz. Başbakan’ın ortaya attığı bu iddia ile muhatap olan belediye başkanları, Kayseri, Denizli, Bursa çıksın açıklama yapsın. ‘Evet, bu vakıflar bizi yönlendirdi, biz şu müteahhitlere para verdik’, ya da ‘Böyle bir yönlendirme olmadı’ desinler.

  CHP’li belediye yok

  Eğer bu banka yasadışı faaliyette bulunuyor ise uluslararası hukuktan doğan haklarını Başbakan neden kullanmıyor? Eğer o soruları Başbakan soruyorsa, yani bu kuruluşlar kredi kullanırken istikamet gösteriyorlar, ‘Şu müteahhitle çalışın’ diyorlarsa kim, hangi müteahhitle çalışmış, diye bakmak lazım. İçlerinde bir tek CHP’li belediye yok.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı