Gündem Haberleri

  Ak Partili 24 kadın vekilin Diyarbakır çıkarması

  Gülden AYDIN
  03.08.2012 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, 24 kadın milletvekili ve Kadın Kolları’nın MKYK ve MYK üyeleriyle birlikte Diyarbakır’a gitti.

  Esnafla sohbet edildi, yardıma muhtaç kadınlar evlerinde ziyaret edildi. Bin kişilik iftar çadırında iftar yemeği yenildi. Gazi Köşkü’ndeki geceye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Galip Ensarioğlu da katıldı.

  Terk edilmiş kadınlar

  Güldal Akşit Suriye ve Şemdinli sıcağında

  "Suriye sınırı ve Şemdinli sıcak. Amacımız vatandaşa dokunmak, sizin için buradayız, demek. Sanki Diyarbakır, Türkiye’den kopmuş gibi lanse ediliyor. Gerçek bu değil.

  Gözümüzün içine candan bakıyor, derdini anlatıyor. Hedefimizde Şırnak, Mardin de var. Bölge kadınlarıyla ilgili olarak erken yaşta evlilik, göç alan illerde kadın sorunu, kadının istihdamı ve kreşlerin artırılmasını öncelikle ele alıyoruz."

  Aralarında Oya Eronat, Fatma Salman Kotan, Ülker Güzel, Nursuna Memecan’ın da bulunduğu Ak Parti İstanbul, İzmir, Muğla, Tekirdağ, Ağrı, Kahramanmaraş, Aydın, Denizli, Mardin, Konya ve Aksaray milletvekili kadınlar, dün Diyarbakır’daydı. Genel Merkez ve Diyarbakır Kadın Kolları’nın yöneticileri, gruplar halinde ev ev, sokak sokak dolaştı. Bağlar Kadın ve Destek Evi’ndeki kursiyer kadınlarla, Dağkapı’daki esnafla sohbet ettiler. Önceden tespit edilmiş yardıma muhtaç kadınların evlerine gidildi. Çoğu, imam nikâhlı eşi tarafından terk edilmiş, çocukları ve yoksulluklarıyla baş başa kalmışlardı. Eğitim durumları, el becerileri, çocuklarının yaşı ve öğrenim durumu ve neler yapılacağına ilişkin notlar alındı.

  EV EV DOLAŞTILAR / FOTO GALERİ

  İlk kez toplu çıkarma

  Başkan Güldal Akşit, Ak Parti’nin ilk kez bu kadar kalabalık bir kadın milletvekiliyle ziyaret gerçekleştirdiğini söylüyor. “Kadın olunca gerginlik azalıyor. Terörde ve toplumsal olaylarda kadın devreye girmeli. Bir günlüğüne burada olmamız sorunları çözmez ama moraldir. Kadınlar açısından ümitliyim. Çünkü kadınlar çok azimli. Yeter ki fırsat verelim.”

  İftar Kayseri Belediyesi’nden

  Genel Merkez Kadın Kolları, Diyarbakır’da malzemesini Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin karşıladığı bin kişilik iftar yemeği veriyor. Ayrıca her gün bin eve kumanya gönderiyor. 22 bin koli kuru gıda da birkaç gün içinde dağıtılacak. Başkan Güldal Akşit, “Hiçbir kolide Ak parti logosu yok, basının haberi yok. Çünkü bir elin verdiğini, diğer el görmemeli” diyor. Akşit, Kadın Kolları’nın geçen yıl 220 bin, bu yıl da 346 bin muhtaç aileye gıda yardımı yaptığını söylüyor.

  Diyarbakır çıkarmasının sonunda, Gazi Köşkü’ne gidildi. Bakan Mehdi Eker, Kürtçe söylenen türküleri tercüme etti, ünlü Kürt edebiyatçı Feqiye Teyran’ı anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı