Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AK Parti’de kongre hazırlıkları

  KULİS HABER: Nuray BABACAN
  13 Mayıs 2017 - 20:47Son Güncelleme : 13 Mayıs 2017 - 20:48

  AK Parti’nin 21 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongresine ilişkin hazırlıklar sürerken, tüzük değişikliği konusunda birden fazla önerinin gündeme geldiği öğrenildi. Alınan bilgiye göre, partinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığı üstleneceği kongreye odaklanması nedeniyle, rutin bazı toplantılar yapılmayacak. Olağanüstü kongre öncesinde yurtdışı seyahatler, partinin grup toplantısı ve Bakanlar Kurulu’nun yapılması düşünülmüyor.

  BİNALİ YILDIRIM İÇİN RÖTUŞ

  2019’a kadar başbakanlık görevini üstlenecek Binali Yıldırım’ın genel başkanlık görevlerinin Erdoğan’a devredilmesi nedeniyle, partideki yetkili kurullardaki görevini sürdürebilmesi için bir dizi rötuş yapılacak. Bu sayede Yıldırım, hem MYK toplantılarına katılabilecek hem Genel Merkez’de odası olacak, hem de partisinin Meclis grubunun başkanlığını sürdürmeye devam edecek.

  ‘İKİ YARDIMCILIK KAPATILSIN’

  Olağanüstü kongrede yapılacak tüzük değişiklikleri konusunda farklı önerilerin tartışıldığı da öğrenildi. Bazı AK Parti yöneticileri, Ahmet Davutoğlu’nun görevi üstlendiği olağanüstü kongrede kurulan İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcılığı ile Çevre Şehircilik ve Kültür Genel Başkan Yardımcılığı’nın kapatılmasını önerdi. Aynı kongrede kurulan Etik Kurulu’nun da işlevsiz olduğu iddia ediliyor. Görevlerin çok fazla genel başkan yardımcılığına bölünmesi nedeniyle randıman alınamadığı, Etik Kurulu’nun ise hiçbir faaliyetinin olmadığı gerekçe gösteriliyor. Bu öneriler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yapılacak son toplantıda ele alınarak, tüzük değişikliklerinin çerçevesi belirlenecek.

  ERDOĞAN NASIL ÇALIŞACAK?

  Toplantılarda değerlendirilen bir başka konu ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çalışma düzeni oldu. Erdoğan’ın yeniden parti nin 8. katına yerleşmesi ve bu makamı en az haftada bir gün kullanması planlanırken, her hafta salı günü TBMM’de yapılan grup toplantılarına düzenli katılıp katılmayacağı da tartışma konusu oldu. Erdoğan’ın her hafta grup toplantısına katılarak diğer parti liderleriyle siyasi polemiğe girmesinin yanlış olacağı, Cumhurbaşkanlığı konumunu koruması gerektiği, aksi halde yürütme ile yasamanın birbirinden ayrıldığı söylemine ters düşüleceği yönünde bir görüş ortaya kondu. Bu görüşü dile getirenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaman zaman parti grubu toplantılarında hitap etmesinin daha doğru olacağını ifade ediyor.
  Partideki toplantılarda, bazı yöneticiler ise Cumhurbaşkanı’nın genel başkanlığı üstlenmesinin ardından, buna ilişkin tüm uygulamaların ve kararların hayata geçirilmesi gerektiğini, görevlerin “Başbakan tarafından üstlenilecek olanlar”, “Cumhurbaşkanı tarafından üstlenilecek olanlar” olarak ayrılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Bu konudaki son sözü de Erdoğan söyleyecek.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı